Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zikmund.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 320, komentářů celkem: 430003, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 596 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116709837
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Očistec
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Očistec

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> Rozdíly mezi církvemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vincent



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: út březen 22, 2005 3:41 pm    Předmět: Citovat

Pro začátek bych chtěl poznamenat, že jsem křesťan spasený vírou v Ježíše Krista, tudíž se nepotřebuji oddávat naději, že něco jako \'\'očistec\'\' existuje. Zvlášť když se na tento nápad došlo až v roce 596 po Kristu.
V bibli jsem nikde nenašel slovo \'\'očistec\'\' (pozn. zkuste se přesvědčit třeba na internetové bibli, když v ní dáte vyhledávat slovo \'očistec\' ve všech pádech...nefunguje, co?...).
Chce mi snad někdo tvrdit, že \'\'nám to asi Pán Ježíš zapomněl říct\'\' a tím tvrdit, že je člověk chytřejší jak Bůh....???
Je přece psáno: \'\'K jeho slovům nic nepřidávej, jinak tě potrestá a budeš shledán lhářem.\'\' Přísloví 30,6.
Jak je možné, že si někdo vezme na triko toto bludné učení (myšleno učení o očistci) ???!


\'\'Milostí tedy jste spaseni skrze víru.\'\' Efezským 2,8

Pokud člověk zemře, jak může po smrti uvěřit v Pána???

\'\'A jako každý člověk jen jednou umírá, a potom bude SOUD...\'\' Židům 9,27

Je možné, že někdo špatně viděl a omylem přečetl, že po smrti bude \'očistec\' místo soudu..??? No, co já vím, moc se mi tomu věřit nechce...

Navíc, jak bylo v dřívějších dobách zvykem, se za spásu duše dokonce platilo (katolický nápad dávání odpustků..). Není psáno, že \'\'Bůh je spravedlivý soudce...\'\' (Žalm 7,12) ????! Copak se dá Bůh podplatit???


Moc by mě zajímalo, jak se na takový nápad v roce 596 došlo a kdo ho měl na svědomí.
A teď otázka: Funguje učení očistce ještě v nějaké jiné církvi než katolické?
Jestliže ne, mám ještě jednu: Může mi někdo (předně katolíci) vysvětlit, jak se toto učení odůvodňuje?
Opravdu moc by mě to zajímalo


Vincent



_________________
Věřím v Ježíše Krista, svého Pána a Spasitele
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
xvejvodam



Založen: Mar 17, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: út březen 22, 2005 8:03 pm    Předmět: Citovat

Myslím, že funguje ještě v anglikánské církvi, možná i jinde.
biblické zdůvodnění je asi, když ap. Pavel píše o těch co budou spaseni, ale skrze oheň (jejichž dílo shoří.
_________________
<strong>XVEJVODAM - Michal Vejvoda</strong>
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Veritas



Založen: Aug 25, 2004
Příspěvky: 0
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: st září 07, 2005 12:11 pm    Předmět: Citovat

Ahojte.

Očistec je jedna z tém, ktorú nekatolíci (ale žiaľ aj samotný katolíci) dobre nepoznajú a predsa sa o nej veľmi diskutuje, ba niekedy sa aj potupuje.
Skúsim to, ako katolík, čo najjednoduchšie opísať.

Iste za všetci zhodneme, že za hriech si človek zaslúži trest. Lebo hriech je vedomé a dobrovoľné prehrešenie sa voči Božiemu zákonu.
Boh je veľmi milosrdný a láskavý a každému, kto hriech úprimne oľutuje, mu ho odpustí.

Avšak Pán Boh je aj dokonale spravodlivý. A keďže je spravodlivý nevykĺzne z rúk jeho spravodlivosti žiadny skutok, ktorý sme vykonali.

Teda:
Za neoľutovaný hriech si človek zaslúži trest. Tento trest je večné zatratenie (tzv. večný trest), lebo ten, kto neľutuje, vpodstate koná hriech proti Duchu Svätému a ten je neodpustiteľný.
Taký človek ide do pekla.

Ten, kto svoje hriechy oľutuje, verí v Kristovo vykúpenie a v moc, že Kristus môže milosrdne odpustiť naše previnenia sa vyhne večnému trestu: t.j. peklu.

Teda sú dve možnosti: buď neoľutujem a dostanem večný trest (peklo) alebo oľutujem, prijmem Krista ako Spasiteľa a večný trest nedostanem.

Avšak, ako som už spomenul, Boh je aj spravodlivý.

Predstavme si situáciu, že ja, svojmu susedovi z nenávisti, dobrovoľne a vedome rozbijem všetky okná na dome. No vzápätí tento čin oľutujem a idem sa ospravedlniť a dúfam v milosrdenstvo môjho suseda, že ma neudá na políciu, prípadne, že ma nejako nepotrestá.
Sused, keďže je dobrák, mi odpustil a zmierili sme sa spolu.

Ale tu to nekončí! Aby bolo aj spravodlivosti urobené za dosť (a to v prípade spravodlivého Pána Boha platí oveľa viac!), musím za dôsledky svojho hriechu niesť zodpovednosť a prijať spravodlivý ortieľ: okná susedovi nahradiť, resp. podľa mojich najmožnejších možností susedovi nahradiť škodu.

Tak je to aj v katolíckej Cirkvi. Hriešnik sa vyspovedá - zmieri sa s Kristom, oľutuje hriechy. Boh mu odpustí večný trest (peklo, zatratenie), avšak spravodlivú zodpovednosť si musí hriešnik odpykať - je tu tzv. časný trest (t.j. dočasný).

Toto odpýkavanie sa koná v ztv. očistci.
Našim hriechom, ktorý sme urobili sme mohli veľmi ublížiť mnohým ľuďom. A naše svedomie to do určitej miery ťaží. Preto duša, zomrelého človeka, by nemohla spočinúť pri Bohu, keby cítila ťažobu spravodlivosti. Preto v očistci si odtrpí spravodlivý podiel toho, čo svojimi hriechami napáchala.

Aby duša nemusela trpieť určitú dobu v očistci, exituje možnosť tzv. odpustkov.

Odpustkami sa buď úplne zmyjú časné tresty za hriechy (tzv. úplné odpustky), resp. sa zmyje časť trestov za hriechy (tzv. neúplné odpustky).

Tieto odpustky sa dajú získať:
- almužnou: t.j. zrieknem sa svojho pohodlia v prospech iných (dám časť peňazí chudobným, pomôžem niekomu v núdzi prispením svojimi financiami...)
- skutkom: napr. pri rôznych pútiach - z lásky ku Kristovi a z túžby po odčinení svojich trestov sa vyberiem na pútnické miesto...
- modlitbou: v skrušenosti a v plnej oddanosti si urobím pobožnosť krížovej cesty alebo inú vhodnú modlitbu...

Aby sa odpustky získali, treba túžiť o ich získanie vo viere v Krista, treba si uvedomiť, že tresty za moje hriechy sú určitou spravodlivou prekážkou so stretnutím sa s Kristom a treba vykonať niektorý z presne uvedených skutkov.

Neviem, či som to dosť jednoducho napísal. Ale kto by mal záujem, som ochotný na prípadné otázky bližšie reagovať.

Avšak treba mať otvorené (nezatvrdené) srdce.

S pozdravom Veritas.

P.S.
Kto si myslí, že si kúpi odpustok a hoci aj bez viery si zaručí vtupenku do neba je na omyle a taký človek je neveriaci a iba sa na niečo hrá...
Podobne aj tí, čo si myslia o katolíkoch, že sú zmanipulovaní a nevedia nič o Kristovi, že neveria pravou vierou, sú tiež na omyle.
[addsig]
_________________
Autor je od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracuje v oblasti výpočtovej techniky, zaujíma sa o katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Príspevky je možné použiť iba v prípade uvedenia prameňa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Puritan
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class


Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so únor 23, 2008 5:18 pm    Předmět: Citovat

Kristus nás nezachránil jenom před věčným trestem. To je omezení dokonalosti Jeho oběti. Krev Ježíše Krista nás očišťuje z hříchů, ne skutky, ne almužny, ne pouti. Nejsme probůh v islámu. Trest za naše hříchy byl dokonale vykonán na kříži. Trest nad hříchem, který byl na kříži ztotožněn s Kristem (2. Korintským 5,21) byl již vykonán. Tohle učení je tvrdě protibiblické. Nad výrokem o spáse skrze oheň jsem do hloubky nepřemýšlel, ale vyvozovat z toho bludařské učení o očistci mi přijde mimo mísu. Ostatně je pozoruhodné, že Veritas neuvedl ani jeden odkaz na Bibli či její skutečné principy a pravdy, jen spekuluje nad touhle otázkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> Rozdíly mezi církvemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Můžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy