Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Alexej.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 320, komentářů celkem: 430023, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 561 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116737942
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Kauza Slunečnice v Ostravě / Kdo je vinen?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kauza Slunečnice v Ostravě / Kdo je vinen?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: ne červen 18, 2023 11:01 am    Předmět: Citovat

Soudní projednávání spěje do závěru.

https://moravskoslezsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/soud-kauza-domov-slunecnice-ostrava202306.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: po červen 19, 2023 7:24 am    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Nabízí tam 4. platovou třídu - 17770 Kč měsíčně HRUBÉHO pro plný úvazek u začínajících pečovatelek - a maximálním možný postupem při praxi nad 32 let (což je asi vzácnost) na 25.530 Kč HRUBÉHO, tj. v průměru dejme tomu mají platy kolem 20.000 hrubého - odpovídá po odvodech apod. kolem 15.000 čistého Kč za 20-22 pracovních dnů strávených v této náročné práci...


To je samozřejmě šílené. 20 tisíc hrubého je přes 17 čistého, ale i tak je to malé číslo na život.

To je systémová chyba, hned několik.

První je to, že je to "zadarmo". Pokud je systém "zadarmo", vyrobí ekonomické nesmysly, dřív nebo později. Čím déle je systém "zadarmo", tím více diverguje a tím hůře se řídí. Kdyby si jen polovinu nákladů platili klienti, byl by systém milionový. A náklady by klesly o desítky procent.

Druhý je opět systémová chyba - gender gap. Kdyby ty ošetřovatelky uměly programovat, svářet, jeřábničit, řídit kamion, nebo dělat instalatéřinu, elektriku, topení, sádrokartony, ... měly by dvakrát, třikrát nebo šestkrát tolik. Bylo by méně ošetřovatelek, ty by tak měly lepší výplatu, navíc by bylo víc levnějších IT systémů a levnější bydlení.

Jenže kdyby chyby ...

Každý kousek, který člověk pohne, je dobrý.
Když se člověk o tátu či mámu stará doma, dobře.
Když člověk pomůže sousedce, známému, kteří mají doma mámu nebo tátu, dobře.
Když člověk dá do Charity postel, kterou si pak někdo může za pakatel půjčit, dobře.
...

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: po červen 19, 2023 6:56 pm    Předmět: Citovat

Ohledně čisté mzdy: Ano, u nižších mezd je menší rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou, spletla jsem se...

Jinak mnoho systémových chyb. Systémové utrpení mnoha starých a nemocných lidí v podobných zařízeních. A troufám si říci, že často i utrpení ošetřovatelů (z řad rodinných příslušníků - kteří to utrpení často nevydrží a předávají péči o rodiče "státním" institucím - kde tuto roli přebírají cizí pečovatelé) - a tam pak myslím dochází naprosto běžně k situacím, které byly zdokumentovány ve Slunečnici - z únavy a vyhoření kolem péče o staré zmatené lidi - proto mne videa ani moc nepřekvapila - zdá se mi to vzhledem ke znalosti tohoto prostředí celkem ještě "mírné"... třeba řešit v důchoďáku (jako šikanu?) nějaké kalhotky na chodbě, kde jsou všichni stabilně polonazí a v plenách podobně jako v kojeňácích bývala mimina... Je to prostě realita - a může být hůře - jsem zvědavá, kdo toto jednou bude dělat s námi - zda ještě k tomu vůbec budou nějací ochotní lidi - nebo třeba už na to budou jen stroje a bez oblečení jako "zbytečného" atd. atd... nu)...

Takže asi je dobré si nedělat velké naděje a moc toho na stáří neočekávat - a spíše být pak příjemně překvapeni, pokud se nás tyto hrůzy nebudou týkat - a budou se o nás s větší láskou a bez zátěže času a peněz a bez vyhoření budou starat naši vlastní potomci (nebo nám doma zaplatí alespoň pečovatelku na dobu, kdy budou sami v práci, na dovolené, s vlastní rodinou)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Frantisek100
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Feb 04, 2004
Příspěvky: 187
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: st červen 21, 2023 9:04 am    Předmět: Citovat

Jaký kontrast s tím, co jsem zažil před padesáti léty.

Psal se rok 1973.

Právě přijíždíme do sociálního ústavu, který je určen pro slabomyslné chlapce, vlastně muže, protože mnozí už překročili věk dospělosti. Pan ředitel nám vysvětlil, že tady jsme na Moravě a každý si rád vypije nějakou tu skleničku vína nebo i něco silnějšího. A pokud žena otěhotní právě v době, kdy jsou oba v alkoholickém opojení, může se stát, že se narodí postižené dítě. V zahradě starý pán sekal zrovna kosou trávu.

"To je náš nejstarší chovanec" vysvětlil pan ředitel.

Procházíme oddělením, kde chlapci jsou sice postižení, ale dá se s nimi pracovat i komunikovat. Vykonávají drobné ruční práce a smějí se na nás.

"Tak tenhle hoch je náš ministr zahraničí, protože zná jménem všechny politiky", usmívá se ředitel a ještě blaženěji se tváří chlapec, na kterém však podle vzezření je poznat určitý defekt.

"A nyní vás zavedeme na oddělení těžce postižených jedinců. Pokud je některá z vás těhotná, doporučuji s námi nechodit."

Naše vychovatelka má však kuráž a neodmítne příležitost vidět to, co třeba už neuvidí. Přicházíme na oddělení takzvaných ležáků. Na pokoji stojí jen šest postelí a na nich bezvládná těla, která občas sebou mrskají. Proto jsou doslova přifačovaná k posteli bílými obvazy. Cítíme i určitý zápach, protože potřebu vykonávají na místě, kde leží. Strašný pohled. Pečuje o ně jedna civilní zdravotní sestra. Do dalších pokojů už ani nenahlédneme.

" A ještě vám ukážu jedno oddělení, které má na starosti řádová sestřička. Jsme rádi, že ji tady máme, protože zde je práce nejobtížnější". Na ředitelovi vidím, že hovoří vážně.

Vcházíme do místnosti, kde mne zaujme čisťounká podlaha. Dveřmi pak nahlížíme do ložnice asi s dvaceti postýlkami. Připadají mně nějak malé a jako v pohádce o Sněhurce a sedmi trpaslicích, jenže je jich aspoň třikrát víc. Všude ustláno a čisto. Žádný zápach jako na minulém oddělení. Mladá sestřička oblečená do řadového obleku má krásný a milý obličej a zve nás dál. A tady už poznáváme osazenstvo. U dlouhého stolu na malých židličkách s otvorem pro nočník sedí dvacítka malých bytostí. Nepřipomínají vzhledem děti, protože jejich tváře jsou nepěkně zdeformované. Jsou jak zvláštní trpaslíčci. Někteří vydávají divné skřeky. Houpají se na židličkách a když se k ním přiblížíme, otírají se o nás a možná chtějí jak malé děti pochovat. Na stole před nimi leží krajíc s paštikou. Žasnu nad tím, jak tohle může jedna drobná sestřička sama obstarat. A ke všemu v další místnosti spatřuji asi čtyři klecová lůžka. Ptám se sestřičky, k čemu slouží.

"No, když některý dostane záchvat a mohl by sebe i ostatní poranit, tak ho tam musím dát."

"Vy sama?

Sestřička pokrčí rameny a s klidným úsměvem ještě doplní.

" Oni mně někdy někteří z nich i pomohou" a dívá se milé na tato lidská stvoření.

Co je to za duchovní sílu, která umožňuje takové obětování? Sněhurka s dvaceti postiženými trpaslíčky? Kdepak. Anděl s trpícími lidmi, kteří možná díky péči tohoto anděla si svoje utrpení ani neuvědomují.

Když odcházíme z oddělení, tak pan ředitel opět si pochvaluje práci řeholních sestřiček.

"Nevím, kdo by tohle dělal, nebýt jich" dodává.

Poslední překvapení nás čeká v místnosti, která připomíná bývalou kapli. Před nás v ústavních uniformách se znakem ústavu na rukávu nastupuje asi šest chlapců či mužů. Věk totiž nepoznáme. Mají bicí nástroje, vozembouch a jiné a podle pana ředitele nám zahraji a zazpívají několik lidových písniček. Všichni se usmívají a je na nich vidět, že hrají a zpívají s nadšením. Podle přízvuku je sice znát, že barva hlasu není stejná jako u zdravých lidí, výslovnost jak u cizinců, ale ta jejich obrovská radost vše zamaskuje. Vždyť je to od srdce. Jeden z chovanců, který má asi větší volnost, drží v ruce fotoaparát a fotí a fotí. Ptám se na něho pana ředitele a divím se tomu.

"Ale on tam stejně nemá film a dělá mu to radost" prohodí s úsměvem pan ředitel.

Když se loučíme, přitulí se k němu jeden z chovanců a do jeho pláště si snad utírá nos. Pan ředitel ho neodhání a směje se.

" To víte, jsem jejich táta, táta sto tří dětí. Mně to nevadí, od toho mám přece plášť"

Vstupujeme do autobusu a venku před ústavem stojí pan ředitel a s ním hlouček chovanců. Mávají na nás a usmívají se. Ten chovanec, který nemá ve fotoaparátu film, vše s radostí fotí. Rozjíždíme se, také máváme a jsme dojati až k slzám.

A já mám také radost. Asi jsem uviděl anděla. Ta sestřička byla anděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: st červen 21, 2023 10:03 am    Předmět: Citovat

Ahoj Františku,

to je Tvoje svědectví i literární zpracování? Vnímám to jako DOTEK velké Boží lásky a přítomnosti.

A M E N. anděl

anděl anděl anděl anděl anděl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Frantisek100
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Feb 04, 2004
Příspěvky: 187
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: st červen 21, 2023 3:48 pm    Předmět: Citovat

Ano to jsem zažil na Moravě asi v Nezamyslicích. Navštívili jsme i Střílky, kde byl výchovný ústav. Byla to exkurse od speciálního školství, kam jsem nastoupil a pracoval 4O let ve všech ped. funkcích
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frantisek100
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Feb 04, 2004
Příspěvky: 187
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: st červen 21, 2023 3:51 pm    Předmět: Citovat

Ano to jsem zažil na Moravě asi v Nezamyslicích. Navštívili jsme i Střílky, kde byl výchovný ústav. Byla to exkurse od speciálního školství, kam jsem nastoupil a pracoval 4O let ve všech ped. funkcích. Ostatně ta sestřička v mém věku byla úžasně a neuvěřitelně krásná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2023 6:41 am    Předmět: Citovat

Také jsem v rámci studia absolvovala různé exkurze do speciálního školství a mám z nich podobné zážitky jako Ty, Františku... A nyní ve speciálním školství pracuji - ale nikoliv s mentálně postiženými...

Mentálně postižené děti jsou (vedle starých lidí) také častěji odkládáni do ústavů než zdravé chytré děti, zvláště pokud jde o těžké postižení. Znám ale plno skvělých rodičů, kteří své postižené dítě nikam neodkládají a vychovávají ho (vzdor různým překážkám či "pošklebkům" v nepochopení okolí) doma v rodině, dokud mohou - a tyto děti pak často končí v ústavech až v době, kdy se rodiče (nebo sourozenci apod,) už starat nemohou a postižení je tak těžké, že tito lidé nemohou samostatný život zvládnout.

Také jsou časté interrupce do 24. týdne těhotenství v případě zjištění podezření na postižení plodu - ale i zde plno rodičů své dítě chrání a "nedají ho" zabít i přes toto "riziko"... Rodiče "světci"... Láska za všech okolností...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Frantisek100
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Feb 04, 2004
Příspěvky: 187
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: čt červen 22, 2023 8:47 am    Předmět: Citovat

Nepracoval jsem jen s mentálně postiženými, ale i zcela inteligentními, protože jsem vystudoval i etopedii. Znám dobře diagnostická zařízení a výchovné ústavy. Etopedický defekt je mnohem těžší vlivem drog a negativního stavu celé společnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: pá červen 23, 2023 4:54 pm    Předmět: Citovat

Děti a mladistvé s etopedickým "defektem" často už nejde zvládat doma. Je to moc smutné vidět takový vývoj dítěte, ale zde jsou ústavy a separace často již opravdu nutností (ochranné oddělení od ostatních členů rodiny a společnosti - s výchovným působením dle možností).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2023 1:37 pm    Předmět: Citovat

https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-kdyz-deti-nenavstevuji-sve-rodice-40435322
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 25, 2023 2:09 pm    Předmět: Citovat

Mému otci bude příští měsíc 92 let, od loňska žije v domově seniorů v Bratislavě - Petržalke z vlastního rozhodnutí, ačkoli je samostatný. Má v domově (velikánský 13ti poschoďový dům) vlastně jen pronajatou garsonku.
Za posledních 30 let jsem ho navštívil jen několikrát a pokaždé stejně jako v minulosti, to nedopadlo zrovna dobře. Stručně řečeno, je stále stejný, jako byl během mého dětství - tedy ne zrovna příjemný, přátelský či vstřícný.
Jeho chování ke mně by podle zmíněného článku mohlo být důvodem, abych ho nenavštěvoval a on to vlastně ani nechce. Za to chce, abych mu aspoň jednou za měsíc zavolal.
V kontaktu s ním je i moje mladší sestra z Prahy (volání a občas návštěva) a pak jsou tu ještě dvě nevlastní sestry z jednoho z dalších manželství (jedna žije v Praze, druhá v Bratislavě), které s ním nejsou v žádném kontaktu, ačkoli on o něj stojí - ze stejných důvodů, uvedených výše v mém případě.
Naposledy jsme se viděli minulý rok v dubnu jen díky tomu, že mi místo jeho pobytu pomohla vypátrat jedna sestra v Kristu ze Slovenska z jejího vlastního popudu a zájmu a dlužno říci především v Boží režii.
Nebýt Boha, v kontaktu bychom nebyli vůbec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: st leden 10, 2024 10:48 am    Předmět: Citovat

Pro čtenáře Katedrály: Info ze dne 10.1.2024 :

Kauza Slunečnice: Soud obě pečovatelky zprostil viny


Cituji z níže uvedeného odkazu:

Obhajoba ale trvala na tom, že se týrání klientek nijak neprokázalo. Advokátka Rita Kubicová citovala z výpovědí některých údajně poškozených klientek, které si před policisty vztahy s pečovatelkami pochvalovaly. Postupně vyvracela incidenty, které se měly stát u jednotlivých klientek domova. „Navrhuji, aby soud obě obviněné zprostil obžaloby v plném rozsahu,“ řekla.

„Jsem nevinná“
Obě obžalované i v závěrečných řečech odmítly, že by klientkám ubližovaly. „Přijde mi neuvěřitelné, na čem je postavená obžaloba. Byla jsem tam pro lidi. Co jsem mohla, to jsem pro ně udělala,“ řekla Monika H. se slzami v očích.

„Jsem nevinná. Nic z toho, co je mi kladeno za vinu, jsem neudělala,“ uvedla Šárka Š. Podle ní kauzu vyvolala korunní svědkyně Gabriela Lhoťanová a zmanipulovala také další pracovnice domova.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-hrube-chovani-vulgarity-byly-bezne-cte-se-obzaloba-v-kauze-slunecnice-243337#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest244_hpdop_comments_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Magdalena07
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so leden 13, 2024 12:15 am    Předmět: Citovat

Dalo se to čekat...
Ještě je jeden Soud a to Boží a tam se jim dostane " zasloužené odměny"
A také Bůh ví, jak to bylo doopravdy s tou sebevraždou paní Lhoťanové...
V dnešní době je lež předkládaná jako pravda a naopak Pravda je nazývaná lží
_________________
Magdalena
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: so leden 13, 2024 7:14 pm    Předmět: Citovat

Jen Bůh ví...

Kéž tento soudní proces pomůže seniorům i ošetřovatelkám k přiměřené péči o svěřené osoby... A kéž bývají staří lidé v ústavech jen výjimečně a kéž se starají o své rodiče či prarodiče převážně potomci a líp... S citem a láskou, trpělivostí, vytrvalostí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy