Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Alexej.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 320, komentářů celkem: 430023, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 577 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116747102
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Křížová cesta - pojďme s Ním po 14 dní - 14 zamyšlení
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Křížová cesta - pojďme s Ním po 14 dní - 14 zamyšlení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 8:14 am    Předmět: Citovat

Amen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 8:43 am    Předmět: Citovat

Ahoj Magdaléno a Willy,

rozumím, respektuji vás, ne všichni "musíme" diskutovat pod všemi články či souhlasit s nimi.

Já "Křížovou cestu" vnímám jako zásadní část Evangelia - včetně následujícího Vzkříšení - proto jsem ji vložila i jako (pro mne) důležité téma do Katedrály.

Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 9:02 am    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Ahoj Magdaléno a Willy,

rozumím, respektuji vás, ne všichni "musíme" diskutovat pod všemi články či souhlasit s nimi.

Já "Křížovou cestu" vnímám jako zásadní část Evangelia - včetně následujícího Vzkříšení - proto jsem ji vložila i jako (pro mne) důležité téma do Katedrály.

Brusle7

Byla-li by Katedrála římskokatolická, budiž. Jenže tou ona není! V Katedrále bychom měli mít jen jedno téma - Pán Ježíš Kristus!

A toto téma je všezahrnující a všeobsáhlé, obsahující vše potřebné pro náš život - tedy i moc Kristovy smrti na kříži, kde jsme byli ukřižováni s Ním a moc Kristova vzkříšení k životu věčnému s Ním - vždyť jsme spolu s Ním dokonce posazeni na nebeských místech, jak píše Pavel v listu Efezským (2:6). Zkrátka jsme nebo tedy můžeme a máme být součástí příběhu Pána Ježíše Krista se vším všudy.


Naposledy upravil Willy dne čt červenec 06, 2023 9:41 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 9:34 am    Předmět: Citovat

Ahoj Willy,

1/ proč je rozjímání o Křížové cestě Krista tebou vnímáno jako římskokatolické?

2/ proč v ní nevnímáš téma Pán Ježíš Kristus, jako já?

3/ v čem evangelium /ad například MT, kap. 25-27, zejména 26/ nevnímáš jako o Kristu?


Ptám se, protože jsem velmi PŘEKVAPENA, proč toto Biblické téma, na které přímo v souvislostech navazuje Vzkříšení, tématicky v Katedrále "drhne"?

Díky za odpovědi, Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 10:05 am    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Ahoj Willy,

1/ proč je rozjímání o Křížové cestě Krista tebou vnímáno jako římskokatolické?

Protože je římskokatolické. Aspoň jsem se tedy s tímto tématem nikde jinde nesetkal.

brusle7 napsal:
2/ proč v ní nevnímáš téma Pán Ježíš Kristus, jako já?

Protože jednak neodpovídá biblickému popisu té události a jednak odvádí pozornost od důležitějších věcí, věcí života, ne(jen) smrti.

brusle7 napsal:
3/ v čem evangelium /ad například MT, kap. 25-27, zejména 26/ nevnímáš jako o Kristu?

Problém je právě v tom, že je to "o Kristu", nikoli Kristus sám. Ten rozdíl se zdá být nepodstatný, ale není tomu tak. Špatně se to vysvětluje a tak to zkusím na příkladu ze života.
V mém raném křesťanském životě, kdy jsem ještě nebyl učedník Pána Ježíše Krista, jsem navštěvoval po dobu asi dvou týdnů mše v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Tehdejší tamní biskup se pro mne stal poměrně odpudivou osobou. Jednou kázal na čtení z Janova evangelia a nebylo to špatné kázání. Měl jsem z toho dilema a tak jsem se Pána zeptal, jak je to možné? A Pán mi odpověděl: "Víš, on káže o Mně, o tom co si o Mně přečetl v Bibli, ale on nezná Mne, nezná Mne osobně."


brusle7 napsal:
Ptám se, protože jsem velmi PŘEKVAPENA, proč toto Biblické téma, na které přímo v souvislostech navazuje Vzkříšení, tématicky v Katedrále "drhne"?

Ne každé biblické téma je ústředním tématem Bible, jímž je Pán Ježíš Kristus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 10:13 am    Předmět: Citovat

Frantisek100 napsal:
Stejný důvod, který v minulosti vedl k náboženským nepokojům. Co je katolické, je špatné a naopak. Obyčejná náboženská nesnášenlivost, která je nás a bohužel ani Kristus často nemá sílu ji odstranit. S tím jsem se již mockrát v různých církvích setkal a někdy hlodá i ve mně. Stejné jako nesnášenlivosti politické.
Včera jsem klidně poslouchal kázání na Velehradě a bylo dobré. Dnes jsem zvědav na kázání v Betlemské kapli a mám obavy, že tam zapletou politiku. Uvidím a nechám se překvapit.

Možná tě to překvapí, Františku, a nejen tebe. Ale na pozvání oka se v pátek a v sobotu účastním tzv. duchovní obnovy v jeho vesnici respektive nad ní na tzv. Antonínském kopci, kde bude přednášet Vojta Kodet, a věř mi nebo ne, těším se na to; těším se na to, že ho poznám osobně - nejen Vojtu, ale i jmenovce.


Naposledy upravil Willy dne čt červenec 06, 2023 1:34 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 10:16 am    Předmět: Citovat

Františku, také mi nevadí to, co je společné s římskokatolíky, pokud v tom vnímám Krista a Evangelium.

Willy, právě proto, že Kristův Kříž (byť v jiné podobě) - a i proto , že Krista znám osobně (!!!) chci rozjímat i v Katedrále tuto část Evangelií, pokládám ji za velmi podstatnou, i když se v tomto tedy lišíme - díky za odpovědi.

Jinak je fajn, že tyto rozdíly vnímáme a sdílíme, zajímavé.

Jinak ještě moje poznámka: Já také nemusím v Katedrále řešit některá témata - a zpravidla na ně nereaguji, nebo se vůči nim nesouhlasně vymezuji - ale je zajímavé vědět , čím žijí druzí křesťané co je pro ně podstatné - a možná se k těm tématům druhých (které nyní jako stěžejní nevnímám) vrátím později, nebo nikoliv. Každopádně je zajímavé, že se doplňujeme, díky.

(A Vojta Kodet - pozvání OKA - moc fajn!) zdravim
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Magdalena07
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 11:56 am    Předmět: Citovat

Moji milí přátelé.
setkáváme se tady, abychom si vzájemně sdělili poznání, jak a jakou cestou nás vedl náš Pán. Měli bychom se vzájemně povzbuzovat a radovat se a naslouchat srdcem tomu, co nám chce sdělit náš Pán prostřednictvím toho druhého.
Pokud budeme tvrdošíjně stát na svých "pravdách", nemůžeme se posunout dál
Držme s Božího slova a ne lidských tradic. Jen tak bude naše setkávání mít smysl...
S láskou
_________________
Magdalena
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 12:32 pm    Předmět: Citovat

Milá Magdaleno,

když jsem ještě byla v ŘKC, tak především tato modlitba + texty v Bibli (rozjímání o Kristu a smyslu utrpení - pro budoucí Vzkříšení a naši záchranu) mne držely s Kristem při duchovním životě. Naděje. Zázrak Vzkříšení pro lidstvo.

Přesný text je v Bibli - ale lidskou tradici bych nepodceňovala...

Vím, že to myslíš dobře - a vážím si tvého názoru k tématu. Přesto prosím o zachování svobody projevu nás křesťanů v Katedrále - s tím, že můžeme sdílet své poznání a svou cestu, i když může být odlišná od jiných.

S díky, v lásce, Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 12:52 pm    Předmět: Citovat

Z Bible:

"Kdo by jen uvěřil zprávě, kterou jsme slyšeli? A při kom se zjevila Hospodinova paže? Vyrostl před ním jako výhonek a jako kořen z vyprahlé země. Neměl vzezření ani důstojnost, abychom na něho hleděli s úctou, ani vzhled, abychom po něm toužili. Opovržený a lidmi zavržený, muž bolestí, který znal nemoci; jako někdo, před nímž člověk skryje tvář — všemi opovržený, takže jsme si ho nevážili. Jenže to byly naše nemoci, které snášel, a naše bolesti, které nesl; a my jsme si o něm mysleli, že je zasažen a ubit Bohem a zkrušen. Ale on byl proboden za naše přestoupení, zdeptán za naše provinění, na něho dolehla kázeň pro náš pokoj a jeho šrámy jsme uzdraveni. My všichni jsme zabloudili jako ovce, jeden každý jsme se obrátili na svou cestu, a Hospodin na něho nechal dopadnout vinu nás všech. Byl zdrcen, ale pokořil se a neotevřel ústa: jako beránek vedený na porážku a jako ovce před střihači byl němý, ústa neotevřel. Skrze útlak a soud byl vzat, kdo se bude zabývat jeho údělem? Neboť byl vyťat ze země živých, jeho rána přišla za přestoupení mého lidu. A určili mu hrob mezi ničemy, ale byl s bohatým ve své smrti, protože se nedopustil násilí a v jeho ústech nebylo lsti. Hospodin si přál zdeptat ho nemocí: Když položí svou duši jako oběť za vinu, uvidí potomstvo, prodlouží své dny, a Hospodinovo přání se jeho prostřednictvím zdaří. Z námahy své duše uvidí ovoce a nasytí se. Svým poznáním můj spravedlivý otrok ospravedlní mnohé a jejich provinění on sám ponese. Proto mu dám podíl ve velikých zástupech a s nespočetnými bude dělit kořist, protože vylil na smrt svou duši a byl započten mezi vzpurné. On odnesl hřích mnohých a je přímluvcem za vzpurné."

(Izajáš, 53)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 12:56 pm    Předmět: Citovat

Nebo Matouš část:
...
"Svlékli ho a oblékli mu nachový plášť,
upletli korunu z trní a posadili mu ji na hlavu, do pravé ruky mu dali hůl, klekali před ním a posmívali se mu: „Buď zdráv, židovský králi!“
Plivali na něj, brali tu hůl a bili ho po hlavě.
Když se mu dost naposmívali, svlékli mu plášť a oblékli ho zase do jeho šatů. A odvedli ho k ukřižování.
Cestou potkali jednoho člověka z Kyrény, jménem Šimona; toho přinutili, aby nesl jeho kříž.
Když přišli na místo zvané Golgota, to znamená ‚Lebka‘,
dali mu napít vína smíchaného se žlučí; ale když je okusil, nechtěl pít.
Ukřižovali ho a losem si rozdělili jeho šaty;
pak se tam posadili a střežili ho.
Nad hlavu mu dali nápis o jeho provinění: „To je Ježíš, král Židů.“
S ním byli ukřižováni dva povstalci, jeden po pravici a druhý po levici.
Kolemjdoucí ho uráželi; potřásali hlavou
a říkali: „Když chceš zbořit chrám a ve třech dnech jej postavit, zachraň sám sebe; jsi-li Syn Boží, sestup z kříže!“
Podobně se mu posmívali i velekněží spolu se zákoníky a staršími. Říkali:
„Jiné zachránil, sám sebe zachránit nemůže. Je král izraelský – ať nyní sestoupí z kříže a uvěříme v něho!
Spolehl na Boha, ať ho vysvobodí, stojí-li o něj. Vždyť řekl: ‚Jsem Boží Syn!‘“
Stejně ho tupili i povstalci spolu s ním ukřižovaní.
V poledne nastala tma po celé zemi až do tří hodin.
Kolem třetí hodiny zvolal Ježíš mocným hlasem: „Eli, Eli, lema sabachthani?“, to jest: ‚Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil?‘
Když to uslyšeli, říkali někteří z těch, kdo tu stáli: „On volá Eliáše.“
Jeden z nich hned odběhl, vzal houbu, naplnil ji octem, nabodl na tyč a dával mu pít.
Ostatní však říkali: „Nech ho, ať uvidíme, jestli přijde Eliáš a zachrání ho!“
Ale Ježíš znovu vykřikl mocným hlasem a skonal."
...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Magdalena07
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červenec 06, 2023 3:34 pm    Předmět: Citovat

Milá Brusle,
všichni dobře známe tyto pasáže z Bible, ale myslela jsem, že všichni, kteří jsme tady, jsme už stáli pod tím křížem, na kterém visel náš Král.
Že ne jednou, ale mnohokrát jsme truchlili a plakali o Velikonocích a připomínali si Jeho utrpení kvůli nám, za svůj lid.
Nemůžeme stát stále pod křížem a naříkat.
Vždyť víme, že náš Pán je živ a sedí po pravici svého Otce na Nebesích a zanedlouho se vrátí pro nás zpět.
Víme, že je stále s námi a proto vy, kteří víte, že jste Jeho, veselte se s radujte se.
Pokud se stále budeme bít v prsa a naříkat, kdy budeme bojovat za jeho Pravdu?
Kdy se budeme těšit z Jeho lásky?
Kdy se budeme vznášet spolu s těmi, které vysvobodil ze spárů nepřítele???
Jeho království je už tady mezi námi!
Vzhlížíme vzhůru , pláčeme, bojujeme a zmíráme láskou k Němu
_________________
Magdalena
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: pá červenec 07, 2023 5:59 am    Předmět: Citovat

Milá Magdaleno,

vnímám vztah k tomuto tématu z více úhlů. Třeba i z toho, že i v našich životech procházíme různými zkouškami - a i v našich životech se střídají časy pláče a bolesti a časy k radosti, podobně jako v tématu Kristova Ukřižování a následného Zmrtvýchvstání (úzká souvislost). Já osobně se v těchto zkouškách držím Ježíše, a Křížová cesta je pro mne "dobré držení" (ale nikomu druhému jej nevnucuji - není třeba se v Katedrále nutit do nezajímavých témat, ale všichni můžeme dávat témata jiná a "svá na míru" dle svých potřeb a očekávání směru diskuse).

Budu se těšit i na jiná témata, které sem vložíš a ráda se připojím. A zároveň prosím o toleranci započatého mého tématu Kristova Kříže, který vnímám pro nás lidstvo jako obrovské požehnání.

V lásce
Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Magdalena07
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá červenec 07, 2023 7:50 am    Předmět: Citovat

“Katedrálu” beru jako Boží lid, který je znovuzrozen a není zde třeba už evangelizovat.
Boží lid, který ho zná, je stále s Ním a jen se raduje ze společenství těch, kteří si prošli podobnými zkouškami…
To je ráj být s těmi, kteří jsou Jeho
_________________
Magdalena
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 07, 2023 8:19 am    Předmět: Citovat

Amen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy