Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Alexej.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 320, komentářů celkem: 430023, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 585 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116746720
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Prosba o vyjádření členů k dalšímu směřování Katedrály
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosba o vyjádření členů k dalšímu směřování Katedrály
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: čt říjen 12, 2023 9:49 am    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:
brusle7 napsal:
Ahoj Toníku,

kde vládne jednostranné násilí, tak jak se lze dohodnout? - Tam je nutný buď radikální řez a odstranění násilí, nebo útěk a distanc těch, na kterých je násilí pácháno.


Tak.

Tohle už jsem párkrát v životě řešil. Řešení je poměrně jednoduché - jako u té války na Ukrajině. Teď jsem poslouchal člověka, co vyjednává takové věci. A ten říkal: Při vyjednávání je potřeba přesvědčit obě strany, že dohodnout se bude pro obě strany levnější a jednodušší, než ty statisíce mrtvol, ztráta pozice, zničená infrastruktura.

A když se lidi dohodnout nechtějí, tak je jednodušší ustoupit. A jít se věnovat něčemu užitečnějšímu. Pro mně a pro mnoho lidí. Spousta křesťanů třeba utekla v 17 a 18 století do Ameriky, když se tu řezali katolíci a protestantama. Nechtěli se toho účastnit.


Tady tedy dotaz: Co je cílem? Zachovat katedrálu tak, aby se v ní dalo povídat? To asi za dané situace půjde těžko.

Sdílet se, co lidi žijí, co řeší? Na to katedrála s patovou situaci nutně není potřeba. Stačí založit nějaká další fóra, tématická, s potřebou, která je. Pokud k tomu bude admin svolný.

Toník


Ahoj Toníku.

Také jsem preferovala dohodu, ale dlouhodobě nebyla možná. Násilí a útočné navážení se do křesťanů zde se jen stupňovalo.

Na admina aktuálně zřejmě nemám správný kontakt - tj. nejsou dlouhodobě vybrané (tj zůstaly nepřečtené) mé návrhy o řešení , které jsou velmi podobné tvým návrhům.

Proto po této zkušenosti aktuálně volím ústup a obranný "útěk" - (tj. již křesťanská témata zde již nesdílím/e a nepředhazuji/nepředhazujeme k dalším útokům. Vystihl jsi dobře, že ani já, ani nikdo další z křesťanů zde, nemá zapotřebí ztrácet čas sdílením, do něhož se následně někdo tvrdě naváží či jej maže, pokud je mu nepohodlné.

Katedrála aktuálně ztratila svobodu sdílení (tj. na to sdílení je zde navážkami útočeno), takže se bohužel stává téměř mrtvou do doby, dokud tento stav bude trvat.

Uvidíme Smile

Díky za vše, Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 12, 2023 10:00 am    Předmět: Citovat

Jenom další snůška lží, na které už reagovat nebudu a to ani smazáním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: čt říjen 12, 2023 8:41 pm    Předmět: Citovat

Willy napsal:
A On je tu Bůh jen pro tebe, Toníku? Ty nemyslíš na lidi, kteří Boha neznají? Píšeš, že tě zajímá, co lidi žijí. Ale co když nemají a neznají Krista?


Ahoj Willy

Bůh není jen pro mně a myslím na lidi, kteří Boha neznají (proto jsem také dával nějaké konkrétní návrhy pro takové lidi) a zajímá mne jejich život, i když nemají a neznají Krista.

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: čt říjen 12, 2023 8:45 pm    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:

Na admina aktuálně zřejmě nemám správný kontakt - tj. nejsou dlouhodobě vybrané (tj zůstaly nepřečtené) mé návrhy o řešení , které jsou velmi podobné tvým návrhům.


No, před tím jsi adminovi psala jinak, že se to k němu dostalo?

brusle7 napsal:

Proto po této zkušenosti aktuálně volím ústup a obranný "útěk" - (tj. již křesťanská témata zde již nesdílím/e a nepředhazuji/nepředhazujeme k dalším útokům. Vystihl jsi dobře, že ani já, ani nikdo další z křesťanů zde, nemá zapotřebí ztrácet čas sdílením, do něhož se následně někdo tvrdě naváží či jej maže, pokud je mu nepohodlné.

Katedrála aktuálně ztratila svobodu sdílení (tj. na to sdílení je zde navážkami útočeno), takže se bohužel stává téměř mrtvou do doby, dokud tento stav bude trvat.


Tak, to chápu. Já už jsem na to zvyklý z veřejné diskuze, že se do sdílení či diskutujících naváží svorně pobožní i bezbožní, tak mi to tak nepřijde. Nejsem teda zvyklý na mazání, to tak z facebooku, kde mi mažou za hatespeech i nabídky práce či zájezdů...

Ale rozumím dobře citlivějším povahám, že to může vadit a vadí. Tak třeba někdy bude lepší příležitost se sdílet.

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: pá říjen 13, 2023 3:21 pm    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:


No, před tím jsi adminovi psala jinak, že se to k němu dostalo?



1/ Píši stále stejně, ale vím už i od jiného člověka z GS, že mu také reakce pro admina zůstaly velice dlouho nevybrány.

2/ Dříve třeba při vkládání článků byl vidět i nick admina mezi přítomnými účastníky vlevo - nyní jsem tam admina dlouho neviděla, i když jsou články občas vkládány (ale mohla jsem nick přehlédnout - nejsem tu stále - takže jen nejistá informace - nerozumím těmto technickým věcem).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: pá říjen 13, 2023 3:31 pm    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:


...že se do sdílení či diskutujících naváží svorně pobožní i bezbožní

Ale rozumím dobře citlivějším povahám, že to může vadit a vadí.



Pán Ježíš nevede své ovečky k navážení se do sebe, ale ke zcela jiným věcem.

Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: so říjen 14, 2023 8:21 am    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Pán Ježíš nevede své ovečky k navážení se do sebe, ale ke zcela jiným věcem.


No, samozřejmě, že ne.

Stačí se podívat do Písma, co Pán Ježíš celou dobu dělal - činil dobře a uzdravoval všechny, kteří trpěli pod mocí Ďábla, protože Bůh byl s ním. Jestli něco dělal pořád znovu a znovu s Písmem tak to, že Písmo naplňoval, žil, Písmo se stalo právě v jeho životě. Snad s jednou výjimkou - když ho pokoušel satan, tak mu řekl něco z Písma.

A k tomu vede Ježíš svoje ovečky - aby Písmo žili. Aby Písmo bylo realitou v jejich životě. Aby se písmo stalo v jejich životě. Aby zažili to, co čem Písmo mluví. A křesťané o tom svědčí - podle toho se také snadno poznají.


Pokud je tedy někde nějaký "kristus", co dělá s Písmem něco jiného, než aby Písmo žil, například Písmo přehazuje na druhé, tak ten "kristus" není Ježíš Kristus.

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: so říjen 14, 2023 8:31 am    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:
brusle7 napsal:
Pán Ježíš nevede své ovečky k navážení se do sebe, ale ke zcela jiným věcem.


No, samozřejmě, že ne.

Stačí se podívat do Písma, co Pán Ježíš celou dobu dělal - činil dobře a uzdravoval všechny, kteří trpěli pod mocí Ďábla, protože Bůh byl s ním. Jestli něco dělal pořád znovu a znovu s Písmem tak to, že Písmo naplňoval, žil, Písmo se stalo právě v jeho životě. Snad s jednou výjimkou - když ho pokoušel satan, tak mu řekl něco z Písma.

A k tomu vede Ježíš svoje ovečky - aby Písmo žili. Aby Písmo bylo realitou v jejich životě. Aby se písmo stalo v jejich životě. Aby zažili to, co čem Písmo mluví. A křesťané o tom svědčí - podle toho se také snadno poznají.


Pokud je tedy někde nějaký "kristus", co dělá s Písmem něco jiného, než aby Písmo žil, například Písmo přehazuje na druhé, tak ten "kristus" není Ježíš Kristus.

Toník



Toto je, Toníku, tvůj "nej" (nejvýstižnější) komentář v historii Tvých komentářů na GS, které jsem kdy od Tebe četla.

Pán Ježíš to uvedené (v tvé poslední větě) pojmenovával v Písmu zhruba nějak takto: "Svazují těžká břemena a nakládají je lidem na ramena"...

Díky za tvé pojmenování ke srovnání a ke "znovu-uvědomění"...

Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Magdalena07
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so říjen 14, 2023 10:30 am    Předmět: Citovat

Toníku, Brusličko
Ano, tak to je…
Písmo = Slova máme dostat do svého srdce, do svého nitra, aby nám Jeho Slova kolovala v krví, aby nám Jeho slova vycházela z úst, aby se naše těla staly chrámem, kde přebývá Jeho Duch. Žít v Něm a On v nás. To je to nejtěsnější spojení duší, které nikdo a nic nemůže rozdělit. Spojení těl na zemi je předobrazem spojení duší. To je ta pravá láska, kterou nemá člověk rozdělovat..
Žít Písmo, znamená žít Lásku
S láskou
_________________
Magdalena
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so říjen 14, 2023 4:01 pm    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:

Pán Ježíš nevede své ovečky k navážení se do sebe, ale ke zcela jiným věcem.

Brusle7

Pán Ježíš dal svým ovcím především život a to hojnost Jeho života, aby Jím žily.
To znamená, že Pán Ježíš jako Dobrý Pastýř vede Jeho ovce, aby žily Jeho životem, který v hojnosti dává - ne tedy svým vlastním přirozeným, který mají z Adama, nýbrž Božský věčný z Krista. Tento život je v Kristu, v Duchu Svatém, nikde jinde a v nikom jiném. Pán zná ty, kdo jsou Jeho a ony znají Jeho.
Pokud někdo Pána Ježíše a tím ani Otce nezná, tj. nemiluje, ten není Jeho a Pán Ježíš ho nezná! Kdo říká, že zná Pána Ježíše, že zná Boha a přitom nemiluje bratra, JE LHÁŘ! A pokud někdo nenávidí svého bratra, JE VRAH! Je to prosté.

Pokud někdo vydává křivé (falešné) svědectví o svém bratru, tj. falešného svědka, který šíří lži, a toho, jenž zasévá sváry mezi bratry, toho Bůh NENÁVIDÍ !

Pokud někdo namítne, že je to Starý zákon (kniha Přísloví) a že žijeme ve věku milosti, pak by měl vědět, že Bůh se nemění, poněvadž je svatý a dokonalý, tzn. že se měnit nemusí. Jediné, co se mění, jsou způsoby Božího jednání s Jeho dětmi podle stavu, v jakém se nalézají. Ty, které miluje, soudí, vychovává a trestá jako syny, které si oblíbil, aby měli podíl na Jeho svatosti. Ti, kteří jsou bez Otcovy výchovy, jíž se stali účastni všichni, jsou nemanželské děti, a ne synové.
Ti, kteří se Otcově výchově poddávají a jsou jí vycvičeni, nesou pokojné ovoce spravedlnosti.

Tož tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: ne říjen 15, 2023 8:51 am    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Pán Ježíš to uvedené (v tvé poslední větě) pojmenovával v Písmu zhruba nějak takto: "Svazují těžká břemena a nakládají je lidem na ramena"...


Jo, tak nějak. Věci (a lidi) se poznají podle charakteru, charakteristických vlastností. Psal jsem tu o tom i článek.
Dá se podle toho poznat i charakter různých kázání či sdílení lidí v církvích, sektách či různých organizacích, kdo čím žije, ale i kým je.

Jsou lidi, co podobně jako Pavel, Petr, Štěpán, Filip, Barnabáš či Jan sdílí, co s Bohem zažili - jak cestovali, na koho narazili, sdílí svědectví, co k lidem měli, co sami dělali, jak lidi reagovali, sdílí, co udělal Bůh a co lidi zažili. Je to podobné, jako příběhy Ježíše. Život. O tom píše Jan - "co jsme na vlastní oči viděli, co jsme spatřili a čeho se naše ruce dotýkaly".

Od lidí, co žijí, se člověk dočká spousty praktických reálných svědectví o tom, co žijí.


No a pak jsou lidi, co sdílí všelijaké výklady, co by asi tak mohlo znamenat to, co si přečetl někde v nějaké knížce, co slyšel v nějakém kázání, nebo co slyšel ve svědectví někoho docela jiného, na hony vzdáleného jak kilometry, tak často i roky. Často to tak dělají s biblí - mají třeba tisíc teoretických výkladů na to, co se v Písmu píše, ale nikdy to sami nezažili.

To není život. To je teorie. Fiktivní svět. Praktické konkrétní svědectví ze života k tématu se člověk od teoretika nedočká. Zato hodně vznosných řečí, pokud možno co nejméně určitých. A protože nemají, co žili, mají hodně tendenci svoje výklady přehazovat na druhé lidi a tlačit je do nich.

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: ne říjen 15, 2023 10:07 am    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:
brusle7 napsal:
Pán Ježíš to uvedené (v tvé poslední větě) pojmenovával v Písmu zhruba nějak takto: "Svazují těžká břemena a nakládají je lidem na ramena"...


Jo, tak nějak. Věci (a lidi) se poznají podle charakteru, charakteristických vlastností. Psal jsem tu o tom i článek.
Dá se podle toho poznat i charakter různých kázání či sdílení lidí v církvích, sektách či různých organizacích, kdo čím žije, ale i kým je.

Jsou lidi, co podobně jako Pavel, Petr, Štěpán, Filip, Barnabáš či Jan sdílí, co s Bohem zažili - jak cestovali, na koho narazili, sdílí svědectví, co k lidem měli, co sami dělali, jak lidi reagovali, sdílí, co udělal Bůh a co lidi zažili. Je to podobné, jako příběhy Ježíše. Život. O tom píše Jan - "co jsme na vlastní oči viděli, co jsme spatřili a čeho se naše ruce dotýkaly".

Od lidí, co žijí, se člověk dočká spousty praktických reálných svědectví o tom, co žijí.


No a pak jsou lidi, co sdílí všelijaké výklady, co by asi tak mohlo znamenat to, co si přečetl někde v nějaké knížce, co slyšel v nějakém kázání, nebo co slyšel ve svědectví někoho docela jiného, na hony vzdáleného jak kilometry, tak často i roky. Často to tak dělají s biblí - mají třeba tisíc teoretických výkladů na to, co se v Písmu píše, ale nikdy to sami nezažili.

To není život. To je teorie. Fiktivní svět. Praktické konkrétní svědectví ze života k tématu se člověk od teoretika nedočká. Zato hodně vznosných řečí, pokud možno co nejméně určitých. A protože nemají, co žili, mají hodně tendenci svoje výklady přehazovat na druhé lidi a tlačit je do nich.

Toník



Ano, Toníku. Moc dobře vystižené.

Sdílení praktického života - a povídání si o tom, co jsme s Bohem zažili či zažíváme - i právě v těch "nejobyčejnějších" věcech v životě - to by bylo i to nejlepší právě zde na GS a doufala jsem v něj i v Katedrále. Původně jsem s tématem vlastního sdílení přišla na GS i já po roce 2009 - ale naučila jsem se v něm dělat na GS postupně "hranice" (v předhazování osobních a Božích věcí "vlkům").

Dnes je například svátek Terezie - a já třeba si velmi vážím sdílení Terezie z Avily, podobně jako svědectví Jana od Kříže - ale vnímám, že si o tom prakticky nemám s kým popovídat (zažila jsem a zažívám s Bohem podobné věci, jako oni - proto si tolik vážím právě jejich svědectví, příkladu a odkazu). Nebo Jan Bosco, František z Assisi - úchvatná svědectví lásky a vztahu s Bohem... Ráda bych takovéto svědky potkala i na GS ke sdílení... Přátele v Kristu... A některé i poznávám, ale velmi sporadicky - a díky moc za ně...

Ještě v době, kdy jsem byla v ŘKC , nás jeden rozumný kněz učil, že Pán Ježíš nepotřebuje učitele druhých, ale Jeho svědky... Sám podal svědectví o pronásledování rodičů v době totality a o jeho nuceném pobytu v dětském domově při věznění rodičů, kdy jeden ze svědků Krista ho (beze slov o Kristu, ale konkrétní láskou a skutky), jako malé dítě podporoval a zachránil - i přivedl jako kněz i jeho pak svým příkladem svědka ke kněžství... (Pochopil až později souvislosti - kdo byl ten muž - který následoval Krista láskou a tím "cokoliv jste udělali jednomu z mých maličkých"...)

Výklady Písma s přehazováním na druhé - smutný stav, pokud tak někdo vnímá jako "poslání"...

Pán Ježíš nám sám řekl , že budeme každý souzeni ze svých slov dle naší "míry"... A ideální míru vnímám i já především jako svědectví, následování, v konkrétní lásce a pomoci Kristovým maličkým...

Toníku, díky za Tvá svědectví zde na GS i za Tvůj zajímavý článek v odkazu výše.

Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: po říjen 16, 2023 5:26 am    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Ještě v době, kdy jsem byla v ŘKC , nás jeden rozumný kněz učil, že Pán Ježíš nepotřebuje učitele druhých, ale Jeho svědky...


No, potřebuje, nepotřebuje ... To je spíše praktická věc. Důsledek, než "potřeba".

Ježíš řekl: "přijmete moc Ducha Svatého, který na vás přijde, a budete mi svědky v Jeruzalémě a v celém Judsku, Samařsku a až po nejzazší konec země" a tak to bylo. Ti učedníci byli svědky toho, co s Ježíšem zažili. O letnicích i dále. A tak to mají křesťané dodnes.

Písmo je hodně o svědectví - ať už tom pozitivním, kdy lidé svědčili o tom, co zažili (uzdravení, vysvobození, slovo poznání, Boží dotek, spásu, moc Ducha svatého, ...) tak i o "svědectví" falešných svědků, všelijakých útočníků, co vydávali svědectví křivá, aby ublížili.

A tak je to dodnes.

A lidi svědčí o tom, co skutečně žijí. Někdo spásu s Bohem, někdo nějakou vzpouru proti Bohu, někdo "žije" zase nějakými výklady něčeho, co nezažil, někdo žije knížkami, že si něco přečte, nějaká ho zaujme, někdo příběhem člověka v dálce či minulosti, někdo žije televizí, jiný gameskami, ..

Lidi jsou různí.

Mně je bližší to, když je někdo na ulici, mezi dětmi ve škole, v práci mezi lidmi, něco praktického dělá, než si číst knížku. Radši udělám okno, aby bylo v místnosti víc světla, stříšku a terasu, aby bylo kam si sednout, natřu střechu, aby nebyla zrezlá, položím dlažbu, aby nebylo bláto, udělám kalkulačku, aby lidi pochopili nějaké číslo ... A není mi blízký třeba teatrolog.

Není to tak že jedno je "špatně" a jedno je "dobře".

"Špatně" je unifikace, kdy se jeden snaží dotlačit toho druhého do toho, co sám žije, nebo v případě pobožných lidí se snaží druhého dotlačit do toho, co ani sám nežije, jen o tom slyšel a chtěl by to žít.

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: po říjen 16, 2023 8:14 am    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:

Není to tak že jedno je "špatně" a jedno je "dobře".

"Špatně" je unifikace, kdy se jeden snaží dotlačit toho druhého do toho, co sám žije, nebo v případě pobožných lidí se snaží druhého dotlačit do toho, co ani sám nežije, jen o tom slyšel a chtěl by to žít.

Toník



Čtení některých svědectví jsou zajímavá a mohou být přínosem a příkladem k následování (ad Bible, nebo další svědectví křesťanů i jiných lidí vůbec).

Unifikace a s tím často související manipulativní snahy násilně dotlačit dospělé lidi do představ někoho jiného jsou nebezpečné, pokud nejsou "obětí" včas odhaleny v tom smyslu, že je nikdy rozhodně takto "netlačí Kristus či slovo Boží", ale právě nějaký manipulátor. Sektářské praktiky "jménem Boha" nemusí člověk okamžitě rozpoznat (někdy se v počátku za Boha snaží hodně skrýt, takže důvěřiví lidé snadno "naletí" - a s tím mám bohužel i smutné osobní zkušenosti). Podstatné k rozpoznání bývá právě především ten praktický život a konkrétní svědectví. Svědectví a skutky táhnou - a naopak manipulativní slova bez svědectví mohou naopak silně dráždit ke vzdoru a odpuzovat.

Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 16, 2023 3:28 pm    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:

Jsou lidi, co podobně jako Pavel, Petr, Štěpán, Filip, Barnabáš či Jan sdílí, co s Bohem zažili - jak cestovali, na koho narazili, sdílí svědectví, co k lidem měli, co sami dělali, jak lidi reagovali, sdílí, co udělal Bůh a co lidi zažili. Je to podobné, jako příběhy Ježíše. Život. O tom píše Jan - "co jsme na vlastní oči viděli, co jsme spatřili a čeho se naše ruce dotýkaly".

Od lidí, co žijí, se člověk dočká spousty praktických reálných svědectví o tom, co žijí.

No a pak jsou lidi, co sdílí všelijaké výklady, co by asi tak mohlo znamenat to, co si přečetl někde v nějaké knížce, co slyšel v nějakém kázání, nebo co slyšel ve svědectví někoho docela jiného, na hony vzdáleného jak kilometry, tak často i roky. Často to tak dělají s biblí - mají třeba tisíc teoretických výkladů na to, co se v Písmu píše, ale nikdy to sami nezažili.

Toník

Jenom, aby bylo jasno, Toníku, to, co zde sdílím, např. z knihy "Zjevila se Boží milost", sdílím proto, že to odpovídá mým zkušenostem života neboli tedy tomu, co žiju, jak píšeš.
Kdyby tomu tak nebylo, nesdílel bych je zde. Kromě toho jsou tu i má osobní svědectví o tom, co žiju, stejně jako jsou mé životní zkušenosti zahrnuty takřka ve všech mých příspěvcích. Zkrátka, mým životem je KRISTUS a žít pro mne znamená Kristus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.21 sekundy