Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zikmund.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 336, komentářů celkem: 430019, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 570 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy
Frantisek100

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116724800
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Dotaz na Toníka - vykřičníky v Bibli a v současné komunikaci
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotaz na Toníka - vykřičníky v Bibli a v současné komunikaci

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: so říjen 14, 2023 4:59 pm    Předmět: Dotaz na Toníka - vykřičníky v Bibli a v současné komunikaci Citovat

Ahoj Toníku,

jako na IT odborníka mám na Tebe dotaz:

Máš nějak zjištěno z hlediska IT (nebo případně i z hlediska psychologie), jak souvisí četnost vykřičníků v psaných textech třeba s různými tématy, s typy osobností apod.?

I v Bibli je jich v textech poměrně hodně, ale neumím to nijak procentuálně vyjádřit, jakým třeba poměrem k ostatním větám... V kterých částech nejvíce apod... Nemáš to náhodou někde zpracované?


Nevím, zda je například tento článek objektivně správný, ale je fakt, že je v souladu, jak v některých situacích vnímám časté vykřičníky v textech já :
https://www.krcmic.cz/kdyz-chcete-v-pisemne-komunikaci-neco-zduraznit-piste-vykricniky-a-pouzivejte-otazniky/ (i když přes drž... apod. nikomu dát nechci, některé věty přehnané)


Budu ráda, pokud se k tomu jako IT (nebo i psychologicky) vyjádříš.

Děkuji, Brusle7 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so říjen 14, 2023 10:38 pm    Předmět: Citovat

A toto téma do Katedrály patří jak a proč? Co má společného toto téma s Bohem a s vírou? Proč se neprobírá mimo Katedrálu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: ne říjen 15, 2023 9:08 am    Předmět: Re: Dotaz na Toníka - vykřičníky v Bibli a v současné komuni Citovat

brusle7 napsal:
Máš nějak zjištěno z hlediska IT (nebo případně i z hlediska psychologie), jak souvisí četnost vykřičníků v psaných textech třeba s různými tématy, s typy osobností apod.?


Ne, to nemám. Asi jen obecně jsem si všiml, že lidi spíše asi ze zoufalství používají hodně vykřičníků, otazníků. Taky jsem to teď použil, když mi přišel mail s tím, že se převádí moje nejdůležitější doména jinam. Tak jsem napsal mail, ve kterém byly vykřičníky a otazníky Wink

A někdo systematicky.

Jsou asi typy osobností, co mají více tendenci používat vykřičníky.

Tady na GS by se dalo podívat, kdo jak vykřičníky používá - jsou lidi, co mají vykřičníků hodně, třeba v každém druhém příspěvku. A jsou lidi, co tak v každém desátém a to ještě proto, že ten vykřičník byl v citaci někoho, kdo má vykřičníků hodně a na co reagují.

Zajímavější je statistika dvojích vykřičníků, "!!". To už je něco jako že ten člověk "křičí". Ukazuje to na trochu problematické nervy. To už na GS ve větší míře používají jen dva uživatelé a v historii jen pár dalších. (mimochodem se z takové statistiky dá poznat, které dvojité nicky patří jedné osobě - procento dvojitých vykřičníků v příspěvcích je stejné, i když si člověk změní nick ...)

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: ne říjen 15, 2023 10:26 am    Předmět: Citovat

Ano, tak nějak, Toníku, díky...

Vykřičníky (výjimečně někdy i zdvojené..) jsou na místě při potřebném zdůraznění nějaké situace, nebo v nějaké nepříjemné (až zoufalé či rozhořčené ) obraně se takto bráníme...

V Bibli jde zřejmě především o zdůrazňování podstatných pasáží? Budu si více v budoucnu všímat při čtení Bible - až nyní mne to napadlo si všímat...

Statistika GS - tak tu nijak neumím. Jen si všímám textů některých uživatelů s častými vykřičníky na GS, nebo častého podtrhávání a ztučňování textů u některých uživatelů poměrně pravidelně (a pokud je to často, tak to na mne působí nepříjemně, nátlakově, ale ne vždy - podle situace a kontextu).

U následné obrany či při nějaké zvláště důležité situaci mají zvýrazňování a vykřičníky právě toto své poslání v psaných textech jazyka.

Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: ne říjen 15, 2023 7:50 pm    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
V Bibli jde zřejmě především o zdůrazňování podstatných pasáží? Budu si více v budoucnu všímat při čtení Bible - až nyní mne to napadlo si všímat...


To nevím. Ani nevím, jestli řečtina či hebrejština používají vykřičníky, nebo je tam překladatelé dodali z kontextu.

A koukám, že je vykřičníků v překladu ČSP dost, 1454 výskytů. To bude tedy dost na zkoumání. Wink

Vím, že například Jan používal pro zdůraznění frázi "Amen, amen", což je něco jako "tučně". 26 výskytů toho, co Jan považoval za důležitější. Což se dá projít za chvíli.


Občasné tučné zvýraznění je normální, zvlášť lidi systematicky zaměření to používají, ať už pro sebe, nebo pro to, komu chtějí něco sdělit.

Na druhou stranu zase lidi více citově labilní používají barvy, VELKÁ TUČNÁ PÍSMENA, ... a právě dvojité a vícečetné vykřičníky, ... To už je takový "křik duše". Taky se mi to čte hůře, ale rozumím, o co jde a proč to ti lidi dělají.

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: po říjen 16, 2023 7:55 am    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:

rozumím, o co jde a proč to ti lidi dělají


Díky za odpovědi, tak nějak to bude. palec nahoru palec nahoru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy