Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zikmund.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 334, komentářů celkem: 430017, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 590 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116722517
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - 17. listopad 1989 - dnes 17. listopad 2023
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

17. listopad 1989 - dnes 17. listopad 2023
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: pá listopad 17, 2023 3:51 pm    Předmět: 17. listopad 1989 - dnes 17. listopad 2023 Citovat

... vzpomínky ... radost a naděje ... Bůh ví dál ... jsme a jdeme s Ním v důvěře dál ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: ne listopad 19, 2023 8:26 am    Předmět: Citovat

No, po minulých letech tedy trošku hořkosladká vzpomínka, ...

Když si vzpomenu, jak agresivní hulváti o výročí řvali na premiéra země, který šel položit kytky, či mladí komsomolci na tátu s dětmi a ideologická média k tomu ještě přizvukovala, ... Tak už mám ten den tak jako ukradenou revoluci.

Stávkovali jsme tehdy kdysi na té VŠ, kreslili plakáty "jakeše do koše" a "na štěpána bez štěpána", "se sovětským svazem přišla bída na zem", ale určitě ne proto, aby naši vnuci kreslili plakáty "s evropskou unií do věčné basy a nikdy jinak"...

Byl jsem vděčný za zrušení vojenské katedry, kde nás v kapli ze 17. století učili, jak granátem roztrhat co nejvíc kapitalistických neřádů. Byli jsme vděční po letech za svobodu, za jednotu. O to víc pak bolela změna na konci devadesátek, kdy opět začalo přituhovat, kdy se vlastní vláda postavila proti slibně rozjeté české společnosti a začala systematicky tlačit opět cizí.

Připadám si poslední dobou jak v sedmdesátkách - jen RVHP nahradilo GDPR a Mládek by zpíval jiné písničky, ale učitelky či protirežimní živly už tu soudí za názory, tak, jako kdysi. Velká část společnosti má strach mluvit, roste jejich bezmoc, zatímco arogance moci vlád stoupá. Vzniká několik systémů cenzury, vznikají úřady a úředníci pro "správnou pravdu", vznikají finanční toky na podporu "správných" médií. Lidé blízcí vládě skáčou z oken na dovolené s rodinou, jak v Rusku či jak v roce 1946. Vládní materiály jsou plné intenzifikace ratifikace ekologizace dekarbonizace globalizace, ... A ekonomický pokles je zhruba 10-15% za dekádu (vyrovná se komunistům v jejich "výkonu" bohatě..)

Jen pár střípků...

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Frantisek100
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Feb 04, 2004
Příspěvky: 187
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: ne listopad 19, 2023 9:55 am    Předmět: Citovat

Pravdivá vzpomínka. Já byl tehdy hodně naivní. Věřil jsem, že lidé budou lepší a věřil jsem i křesťanům. Pak se někteří z nich dostali i v našem měst k moci a zhnusili se mi. Najednou se mi zhnusilo celé to křesťanství importované k nám ze západních zemí. Těm lidem šlo jen o to, mít moc a prachy. Co mohli, to by rádi získali pro sebe. Církve se mi zhnusily svojí komedií a křiváctvím. Nevím, kde se ve mně vzala ta síla, že jsem veřejně proti těmto pánům vystoupil. Na druhé straně musím přiznat, že se mi zlepšilo pak sociální postavení i plat. Zdálo se mi, že si mne lidé váží. Životní úroveň se zvýšila. Stačí se podívat na dnešní moderní nemocnice a moderní přístroje v nich, na vybavení škol, kvalitu dopravy, bydlení.. Bohužel na dětech to vidět není. Úroveň vzdělání přes všechnu vybavenost klesá a vidím to pesimisticky stejně jako Jirka. Vysoký počet depresí i u dětí dokazuje, že se něco dělá nedobře. Pokud bych tuto vládu za něco pochválil, tak aspoň za to, že máme plné zásobníky plynu, když jsme si zbytečně vybrali cestu bez závislosti na ruském plynu. Stejně je to většinou zase jen ruský plyn, ale od překupníků a výrazně dražší. Důchodci nemají důvod na vládu nadávat, protože valorizace za poslední tři roky byla dost velká. Nikdo neumírá hladem. A tak vedle negativ, má to i pozitiva. Zatím ještě je svoboda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 19, 2023 12:10 pm    Předmět: Citovat

Pro mne byl letošní 17. listopad den jako každý jiný. Před 34 lety to byl taky pátek, měl jsem tehdy denní směnu jako dispoziční výpravčí v Praze na hlavním nádraží, tedy, jak jsme říkali, na "Wilsoňáku" a nevěděl jsem, co se nedaleko děje. A když jsem se to dozvěděl, začal jsem se denně zúčastňovat demonstrací na Václaváku a potom na Letné, cinkal klíčema jako všichni, kdo tam byli, zapojen do dění.
Stal jsem se jedním ze tří mluvčí OF Wilsonova nádraží a posléze za OF členem Přípravného výboru (PV) Odborového sdružení železničářů (OSŽ). Kvůli tomu všemu jsem od 20. do konce listopadu 1989, tj. 10 dní a nocí, spal jen 8 hodin. OSŽ mělo na jaře r. 1990 na pražském výstavišti ustavující sjezd, jemuž předcházela jednání PV na různých úrovních - odborových organizací v rámci Československa i jiných zemí, Generálního i oblastních ředitelství drah, ministerstva dopravy, Federálního shromáždění, díky nimž se podařilo ustavit největší a nejúčinnější odborovou organizaci v zemi.

Pak ale přišel r. 1991, kdy jsem se na den dětí (1.6.) Božím řízením a z Boží milosti octnul na Letné znovu - tentokrát na evangelizaci, jíž se neúčastnili statisíce lidí jako dva roky předtím, ale "jen" tisíce a já se znovu narodil. Od té doby mi můj život nepatří a já vděčím Bohu za to, že se mi dal poznat, že se mne ujal, že mi dal svůj život, život, který má smysl, život, kterému dal smysl Bůh v Kristu, který se pro mne tím životem a smyslem života stal. A za to jsem Bohu neskonale vděčný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: út listopad 21, 2023 6:59 pm    Předmět: Citovat

Willy napsal:
Pak ale přišel r. 1991, kdy jsem se na den dětí (1.6.) Božím řízením a z Boží milosti octnul na Letné znovu - tentokrát na evangelizaci, jíž se neúčastnili statisíce lidí jako dva roky předtím, ale "jen" tisíce a já se znovu narodil.


Ahoj Willy.

Na demonstrace ve Velkém Listopadu jsem nechodil. Ale na té evangelizaci jsem byl, někde vzadu, se spolužačkou ...

Možná jsi na fotce? Smile

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 21, 2023 7:09 pm    Předmět: Citovat

A kde máš tu fotku, Toníku? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: út listopad 21, 2023 7:21 pm    Předmět: Citovat

Willy napsal:
A kde máš tu fotku, Toníku? Wink


To na fotce je proklikací, jen to GS neukáže...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 21, 2023 7:35 pm    Předmět: Citovat

Na téhle fotce nee. Nebyl jsem namačkán v davu.

Pošli mi to na mail.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: so listopad 25, 2023 3:03 pm    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:
Velká část společnosti má strach mluvit, roste jejich bezmoc, zatímco arogance moci vlád stoupá. Vzniká několik systémů cenzury, vznikají úřady a úředníci pro "správnou pravdu", vznikají finanční toky na podporu "správných" médií.


Ahoj Toníku. Průšvih "polistopadové" společnosti vidím v tom, že i když jsme sice vybojovali svobodné volby (po nesvobodných volbách komunistických), tak stejně bohužel nemáme (?) "vůdce" či "mluvčí" hlasu lidu právě v těch vládách, které vzchází podle voleb do Parlamentu, voleného právě z lidu. "Volíme" v posledních letech stále častěji někoho, koho vlastně nechceme, což třeba ukázaly i minulé prezidentské volby (ad kandidáti). A podobné je to prakticky skoro se všemi polistopadovými vládami či vládou současnou, která sice vzešla s demokratických voleb lidu, ale lid tuto (ani předchozí vlády) vlastně nechce.

Vybojovali jsme sice demokracii, ale co dál, když čestní a schopní lidé vládnout nechtějí nebo neumí (tudíž ve volbách často ani nekandidují, jen případně kritizují, stávkují, protestují) - a naopak "hulvátů" a "slepých vůdců" se do převzetí "moci" hrne a je na kandidátkách plno, ze kterých pak "vybíráme?"

Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Sep 16, 2007
Příspěvky: 777
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 26, 2023 10:01 pm    Předmět: Citovat

Všechno je jinak a Bible o tom mluví poměrně jasně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: po listopad 27, 2023 9:07 am    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:

Vybojovali jsme sice demokracii, ale co dál, když čestní a schopní lidé vládnout nechtějí nebo neumí (tudíž ve volbách často ani nekandidují, jen případně kritizují, stávkují, protestují) - a naopak "hulvátů" a "slepých vůdců" se do převzetí "moci" hrne a je na kandidátkách plno, ze kterých pak "vybíráme?"


To je určitá vlastnost demokracie v rozdělené společnosti, že vládnou vlády, které většina nechce. Trochu by se tomu dalo pomoci všeobecným volebním právem, negativními hlasy a elektronickou volbou, aby bylo snažší volit a byl víc zastoupen i hlas těch, co dnes volební právo nemají. Ale jen trochu.

Svět se řídí určitými zákonitostmi, existují určité cykly, v tomto případě sedmiletý/čtrnáctiletý a padesátiletý. Nějakou dobu trvá, než lidem věci dojdou, než se zamyslí, začnou řešit, dojde jim trpělivost, ... Pak jsou ty revoluční roky. Je dobré pak na to být připraven, připravit svoje děti, vědět co, pomoci lidem okolo...


My jsme si ten revoluční rok zažili. Skoro v nejlepším čase. Pomatuju, že ve škole jsme kreslili plakáty "na štěpána bez štěpána", ale na koleji jsme spolu s přáteli z ŘKC dělali plakátky "nestaví-li dům Hospodin, nadarmo se namáhají stavitelé".

A to bylo tehdy úplně stejně pravdivé, jako dnes.

Byli jsme se podívat za dcerou, je to asi 800 kilometrů. Je to místo, kde asi 500 let nebyla válka, kde lidé už staletí věří Bohu a žijí pro něj. Povídali jsme si s místními - zajímavé vidět ten rozdíl, jak se starají o sebe navzájem, jak myslí na druhé, jak celá ta společnost je pro druhé. I úplně obyčejná vesnice. Dům, kde bydlí dcera, je udělaný tak, aby tam mohl žít někdo další - lidé, co v něm bydlí, jsou už staří. Přesto se starají o několik dalších lidí.

A to tu chybí - to bylo přerušené v 17. století válkami a potom násilím, pronásledováním, útoky, ... staletí a staletí. A to je potřeba změnit. Začít u jednotlivých lidí. Tak, jako to dělal Ježíš.

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: út listopad 28, 2023 3:29 pm    Předmět: Citovat

Cizinec napsal:
Tak, jako to dělal Ježíš.

Toník




Jenže plno lidí neví, jak by v současném světě jednal Ježíš, po 2000 letech. Kde by bydlel, kde by byl zaměstnán, koho by volil. Možná v tom téměř všichni tápeme?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: čt listopad 30, 2023 5:36 pm    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Jenže plno lidí neví, jak by v současném světě jednal Ježíš, po 2000 letech. Kde by bydlel, kde by byl zaměstnán, koho by volil. Možná v tom téměř všichni tápeme?


No, já taky nevím.

U moře by asi v Čechách nebydlel, když tu není Wink

Dá se to ale odhadnout z toho, k čemu vede jeho lidi dnes, nebo z toho, co dělal tehdy. Byl na ulicích uzdravoval, vysvobozoval, zachraňoval, vyháněl démony, věnoval se těm, kteří potřebovali pomoci. Nebo chodil na návštěvy - Zacheus, Marta, ...

Bylo by divné, kdyby dělal něco jiného. Když je Spasitel. Smile

Toník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 751
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: út prosinec 05, 2023 9:41 am    Předmět: Citovat

[quote="Cizinec"]
brusle7 napsal:

Dá se to ale odhadnout z toho, k čemu vede jeho lidi dnes, nebo z toho, co dělal tehdy. Byl na ulicích uzdravoval, vysvobozoval, zachraňoval, vyháněl démony, věnoval se těm, kteří potřebovali pomoci. Nebo chodil na návštěvy - Zacheus, Marta, ...

Bylo by divné, kdyby dělal něco jiného. Když je Spasitel. :-


Toník



Každopádně i Ježíš by ve svém lidství také asi "musel" dodržovat zákony ČR, platit z něčeho třeba nájem, zdravotní pojištění, daně, což obnáší výkon povolání za peníze apod. (přemýšlím, jak by třeba učil ve školách nebo uzdravoval v nemocnicích zdarma, jako to dělával individuálně po dobu 3 let dle evangelií)... Ani ryby k obživě nejde dnes jen tak někde "zdarma" pravidelně lovit a zpracovávat...

Jen domýšlím prakticky - hledání Boží vůle - v dnešní době - s odkazem Ježíše... Smile


Question sluníčko


Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 24, 2005
Příspěvky: 147
Bydliště: ČR

PříspěvekZaslal: so prosinec 09, 2023 4:13 pm    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Každopádně i Ježíš by ve svém lidství také asi "musel" dodržovat zákony ČR, platit z něčeho třeba nájem, zdravotní pojištění, daně, což obnáší výkon povolání za peníze apod.


No, asi by to nejspíše sám nedělal?

Povolal by si na to nějakého Judu, co by držel pokladnu. Wink

brusle7 napsal:

(přemýšlím, jak by třeba učil ve školách nebo uzdravoval v nemocnicích zdarma, jako to dělával individuálně po dobu 3 let dle evangelií)... Ani ryby k obživě nejde dnes jen tak někde "zdarma" pravidelně lovit a zpracovávat...


To nevím. Nepřemýšlel jsem.

Tohle ale běžně funguje po staletí stejně - najdou se dárci, kteří dávají dohromady prostředky, aby jiní lidé mohli sloužit zdarma. Ať už ve zdravotnictví, školství, jakémkoliv dobrovolnictví.

Dělají to tak křesťané doteď, pod Božím vedením. Doteď Bůh vede lidi, aby dávali na takové projekty. A dělal to tak tehdy Ježíš taky.


Bylo by divné, kdyby to dělal jinak ... Proč by?

Že by třeba vypsal žádost o dotace k EU4Health s názvem: "Hle, vyháním démony a uzdravuji dnes i zítra, a třetího dne dokonám."?

Nebo že by se v Římě přihlásil o restituce z vyrabování Jeruzalémského chrámu a požadoval výnos ze vstupného z Collosea? Wink

Tonik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy