Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Stanislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 233, komentářů celkem: 430145, adminů: 60, uživatelů: 5253  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 473 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

rosmano
oko
Willy
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116936602
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Výsledky výzkumu religiozity středoškolské mládeže jako výzva české církvi
Vloženo Pátek, 04. listopad 2011 @ 20:36:01 CET Vložil: Olda

Křesťanská akademie mladých poslal Nepřihlášený

Žeň je veliká, dělníků málo

Na jaře 2011 iniciovala Křesťanská akademie mladých velký průzkum mezi středoškolskou mládeží, který oslovil 7121 respondentů ve 30 městech a 149 školách. 17. září 2011 v Praze proběhla konference nad výsledky průzkumu. Konference pořádaná Křesťanskou akademií mladých a Českou evangelikální aliancí byla prostorem pro reflexi toho, co si dnešní mladí lidé skutečně myslí o víře a křesťanství, ale i o otázkách štěstí, svobody, přijetí a svědomí.

Jako jeden z výstupů diskusí mezi zástupci církví, pracovníků s mládeží, křesťanských učitelů a sociologů předkládáme české církvi následující výzvu:

Vidět jasně skutečnou situaci

• Ve světle tohoto posledního výzkumu, výsledků sčítáni lidu i demografického vývoje církví je třeba nezpochybňovat a nepopírat realitu, vzít vážně i nepříjemná data.

• Je třeba vážně vnímat signály, které nám mladí dávají a zabývat se dlouhodobě sebereflexí naší schopnosti oslovovat mladou generaci evangeliem.

• Žijeme v post-postkomunistické době. Mladá generace současnosti je zcela jiná než v druhé polovině 90. let. Často nemá ani pozitivní ani negativní zkušenost z církví a křesťanstvím, které se spíše ztratilo z jejího „radaru“. Ve vztahu ke křesťanství převládá spíše neznalost a lhostejnost. Je třeba přehodnotit skeptickou představu mnoha vedoucích, že mladí lidé nejsou otevření duchovním věcem.

• Naše vnímání sebe sama může být klamné a pravý pohled na skutečnost nám může dát kromě jiného i pravidelný kontakt s lidmi mimo církev a související modlitební zápas.

• Máme mnohem více příležitostí ke sdílení evangelia, než ve skutečnosti využíváme. Zvláště markantní je otevřenost škol v ČR. Žeň je veliká, dělníků málo.

Vnímání a důvěryhodnost církví

• Obecně nevnímáme, jak jsme pro mladou generaci nedostupní a nesrozumitelní a zároveň jsme slepí k tomu, že jsou mladí duchovním věcem otevřenější, než si myslíme. Je třeba zhodnotit, zda jsme pro současnou mladou generaci srozumitelní a dostupní nebo zda nevěřícím klademe zbytečné překážky v jejich cestě k víře.

• V jistém smyslu je důležité se vždy ptát, jak jako církve působíme na své okolí a co jsme schopni nevěřícím lidem sdělit, jak to komunikujeme a jaký obraz Boha ve skutečnosti lidem zvěstujeme.

• Nemůžeme čekat, že lidé budou církev za každých okolností milovat, ale pokud ji odmítají, ať je to z důvodu pravdivosti evangelia a nikoli naší neschopnosti ji účinně komunikovat a vtělovat.

• Je třeba se vážně zabývat vnitřní kulturou církví a vytvářet otevřenější prostředí, které se nebojí diskuse, interakce, kritického myšlení, hodnocení ani tabuizovaných témat. Je třeba cíleně měnit vnímání církve jako instituce nepřístupné diskusi.

• Mladí lidé ve skutečnosti jsou ochotni přijímat naše hodnoty a postoje, pokud jsme je schopni hodnověrným způsobem vysvětlit a podpořit argumenty. Prosté zákazy nebo moralizování nejsou dostatečně přesvědčivé.

• Klíčovou roli hrají kompetentní křesťanští vedoucí, kteří se necítí ohrožení, dokážou být otevření, zranitelní a autentičtí a jsou schopni se vyrovnat s těžkými otázkami nevěřících.

• Vzhledem k tomu, že je církev vnímána jako sudičská a pokrytecká instituce, je třeba zvláště v mediální komunikaci církve zvážit, zda příliš „nemoralizujeme hříšníky“. Zda neděláme jen akce proti něčemu na úkor naší vlastní schopnosti zvát druhé k tomu, aby se s námi podíleli na skutcích dobra.

• Církev je vnímaná jako ta, která omezuje svobodu a autonomii mladých lidí, kteří jsou obecně stále méně ochotní se řídit vnějšími morálními pravidly. Je proto třeba vzít vážně důležitost svobody jako pozitivní hodnoty a naplnit ji křesťanským obsahem.

• Mediální obraz církve není nejpodstatnější, ale má vliv. Zvláštní odpovědnost v této oblasti nese Římsko-katolická církev, jejíž obraz definuje většinové mínění české mládeže o církvi a jejím životě.

• Dlouhodobě budou důležité výrazné pozitivní příklady (zvláště konkrétních sborů a organizací), které mohou ovlivnit vnímání církve ze strany mladých lidí.

Být pozorný k potřebám mladých lidí


• Většina mladých lidí hledá naplnění svých klíčových potřeb v rodině a ve vztazích. U Boha ani církve ale vztahy primárně nehledají.

• Vzhledem ke stavu rodiny a počtu rozvodů je mnoho mladých lidí hladových po stabilních vztazích a zdravých rodinách, které jim církev může nabídnout.

• Důraz na rodinu, vztahy, sexualitu, přátelství, modely funkčních rodin může být mostem ke dnešní generaci studentů.

• Ve službě mládeží je důležitá přítomnost „významných dospělých“.

• Je třeba vytvářet relevantní vztahové prostředí nejen v rámci paralelního světa mládežnických aktivit a organizací, ale také v samotných sborech a církevních společenstvích. Mnozí mladí obrácení přicházejí do církve mnohem později, až když je jejich víra silnější, než skepse vůči církvi a přizpůsobují se církevní kultuře, než aby se ona přizpůsobovala jim.

Zájem o Bibli

• Zájem trvá a je velkou příležitostí. Bible je kromě Ježíše tím, o co mají studenti v ČR relativně vyšší zájem. Mnozí ji vnímají jako součást obecné vzdělanosti a mudroslovné literatury.

• Rozdávání Biblí, kurzy o Bibli na školách, atd. jsou vhodnou formou jak obnovit povědomí o Bohu a evangeliu.

Školy otevřené křesťanům

• Prostředí škol je stále velmi otevřené spolupráci s křesťanskými organizacemi nebo církvemi. Zvláště v oblasti primární prevence (rasismus, drogy, pornografie, rodina…) může církev mnoho nabídnout a přinášet křesťanské hodnoty a skutečná řešení soudobých problémů. Pokud jsou se školami navázány dlouhodobě dobré lokální vztahy, je možné školské prostředí oslovit projektovými dny nebo dalšími dlouhodobými aktivitami.

• Církev by měla registrovat jak velký vliv a dopad má práce křesťanských učitelů, kteří každý denně oslovují desítky mladých lidí, na něž mají vliv. Modlitebně je podporovat a vytvářet vhodné prostředí, kam mohou být mladí lidé ze škol pozváni.

• „Interní křesťanští“ učitelé na školách, i když jsou především profesionální pedagogové, mají možnost se ke své víře přiznat před studenty i vedením školy. Jejich osobnost křesťanského učitele má větší vliv na žáky než jen obsah toho, co je v předmětech učí. Významným faktorem je dlouhodobý vztah, kdy jako třídní je doprovází i řadu let. Otevřenou možností je vést křesťanský kroužek v rámci školních volnočasových aktivit.

• Externí křesťanští učitelé a lektoři – mohou být interními učiteli přizváni do různých preventivních programů, dějepisu apod. Mají ještě větší pole působení, protože už jako křesťané přichází a tak se od nich presentace jejich křesťanského postoje očekává. (Etické dílny, lektoři NMP, ACET …)

• Vliv Spolužáků – mnohdy větší autoritu pro mladé lidi má jejich spolužák než jiný dospělý. Rodiče a církev by tak měli mladé lidi připravovat na účinné svědectví a současně by je měli upozornit na možné nebezpečí šikany, jíž mohou být v důsledku své víry vystaveni. Zároveň je dobré podporovat iniciativy samotných věřících žáků na školách.

Připojte se k nám v modlitbách za mladou generaci v naší zemi.

Jiří Unger, EA, Dušan Drabina a Jan Kuklínek, KAM

Česká evangelikální aliance a Křesťanská akademie mladých, o.s.


http://www.ea.cz

http://www.kam.cz/pruzkum-religiozity-mezi-studenty.html 

"Výsledky výzkumu religiozity středoškolské mládeže jako výzva české církvi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Výsledky výzkumu religiozity středoškolské mládeže jako výzva české církvi (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Pátek, 04. listopad 2011 @ 21:15:23 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je mi trochu divné, že KAM udělá jakýsi průzkum a co je kolem toho mediálního rozruchu. Zdá se mi to jako uměle vytvořená bublina. Zajímalo by mne, jestli KAM začne zvát vedoucí a představitele církví a bude jim tyto výsledky pak prezentovat a zda to využije k prezentaci sebe sama. Možná by pak mohl nabízet i různá školení, jak oslovit školní mládež. Mohly by se pak třeba tvořit trenérské sítě napříč denominacemi, jak školit pracovníky pro práci s necírkevní mládeží. Možná by pak někdo mohl vytvořit i mezidenominační manuál. Myslím, že se by se to mohlo líbit i zde diskutujícím katolíkům :-)



Re: Výsledky výzkumu religiozity středoškolské mládeže jako výzva české církvi (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Pondělí, 07. listopad 2011 @ 07:51:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Našel jsem ještě zajímavý odkaz pro pamětníky: http://czkoucink.cz/predstaveni-firmy.html 



Stránka vygenerována za: 0.26 sekundy