Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Bořek.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 9, článků celkem: 16704, komentáře < 7 dní: 884, komentářů celkem: 434587, adminů: 60, uživatelů: 5259  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 117 návštěvník(ů)
a 5 uživatel(ů) online:

Willy
gregorios777
mikim
Tolstoj
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119313302
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Čeští bratři - nástupníci Ochranova v dnešní době.
Vloženo Úterý, 07. listopad 2023 @ 09:35:38 CET Vložil: Tomas

Společnost poslal oko

Nedávno jsem byl na pohřbu mojí příbuzné.
Byla ženou bratra mojí švakrové. Nebyla katoličkou, ale celá jejich rodina žije ve společenství Českobratrské církve ve městě Kyjov.


Ester byla nejstarší ze svých početných sourozenců a já ji poznal vždycky jako usměvavou a ochotnou každému pomoci. Takové "sluníčko". Pracovala v charitě, pomáhala nemocným.
Nemám žádných pochyb o tom, že nyní je s Pánem Ježíšem, kterého po celý život tak milovala.


Přesto se s vámi chci podělit o své pocity z tohoto jejího pohřbu. Nebo ani ne přímo pohřbu - nazval bych to z pohledu katolíka spíš takovým lidským rozloučením. Za pohřeb považuji cosi úplně jiného.

Nejdříve mě překvapila velikost jejich modlitebny - docela slušný "sál"  - přesto zaplněný do posledního místečka, že na některé se i nedostalo. Lidé tu zemřelou měli evidentně rádi.
Oproti světským pohřbům někde v krematoriu či smutečních síních, kde profesionální řečník s předstíraným profesionálním "smutkem" předčítá o kvalitách zemřelého (kterého vůbec neznal), jsem s docela s radostí a povděkem  kvitoval upřímnost řečníků, když hovořili o příhodách jejich života s Ester. Součástí rozloučení byly i nějaké žalmy a písně z křesťanského zpěvníku. Ty samé (mně známé), které zpíváme také my, katolíci v kostele. A i jejich zpěvy - to nebylo žádné "kuňkání" - je vidět, že jsou zvyklí písněmi chválit Boha. Žádný rozdíl oproti tomu, kdy v našem kostele takto chválíme Boha stejným způsobem. 
Protože oni nemají v modlitebně žádné sochy ani obrazy, bylo dost místa, aby se texty písní promítaly také na stěně - což jistě ocenili ti, kteří ty písně neznali. 
Nakonec to ale rázem všechno skončilo, utnulo se to - rakev se zemřelou prostě vynesli do auta, které pak brzy odjelo - a lidé se rozešli.


Byl jsem z toho rozpačitý - rozloučení to bylo pěkné, ale byl to pohřeb? Kdyby tam ta rakev se zemřelou vůbec nebyla a byla tam jenom její fotografie - vyšlo by to úplně nastejno.

Cožpak rakev s manželkou, se kterou jsem prožil celý život, naložím jen tak do auta k cizím chlapům, udělám jí "pá, pá ..." - a cizí chlapi ji pak odvezou ke spálení? Stala se už nepotřebným odpadem?
Analogie s popelářským autem je tu zjevná ...

Dneska se i někteří katolíci nechávají takto spalovat. 
Ale naši biskupové zdůrazňují, že: "Smetí pálíme - poklady zakopáváme."


Divím se tedy, že lidé, kteří o sobě deklarují, že mají za stěžejní základ víry hlavně Bibli, se podle této Bible v tomto případě vlastně ani nechovají.

(Gn 3,19)
V potu tváře budeš jíst svůj chléb, dokud se nenavrátíš do země, protože z ní jsi byl vzat. Neboť prach jsi a v prach se obrátíš.

(Sir 40,11)
Vše, co ze země pochází, se do země vrací, a co pochází z vody, se vrací do moře.Když pohřbíváme my, modlíme se a žehnáme mrtvé tělo v rakvi, loučíme se se zemřelým a odevzdáváme tak tělo zemřelého do hrobu a jeho duši Bohu. Modlíme se za zemřelého, dáváme si do pořádku vztahy s ním. Odpouštíme mu, kdyby nám třeba i nevědomky ublížil.  Jako chceme, aby Bůh odpustil i nám. Toto všechno má být součástí pohřbu. 
Tělo zemřelého není pro nás odpadem ke spálení, ale stále zůstává Božím majetkem - u vědomí toho, že jednou bude vzkříšeno a kvůli Bohu zasluhuje úctu.  Proto rakev se zemřelým doprovázíme až k hrobu a pohřbíváme ho do posvěcené (požehnané) půdy. Je to místo, které bude jednou svědkem vzkříšení.

Katolický pohřeb není jen bolestí ze ztráty -  je plný naděje do budoucna. Když ukládáme rakev se zemřelým do hrobu, zní:

(Jób 19,25 ...)
Já vím, že můj Obhájce žije, že on jako poslední povstane nad prachem. Po mém probuzení mě postaví vedle sebe a ve svém těle uzřím Boha.
Ten, jehož uvidím, bude na mé straně; ten, na nějž budou hledět mé oči, nebude cizinec.

A toto je radost naděje.Doufám, že jsem se těmito svými sdílenými pocity necitlivě nedotkl nikoho z těch, z nichž některé považuji i za svoje přátele.

"Čeští bratři - nástupníci Ochranova v dnešní době." | Přihlásit/Vytvořit účet | 118 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Čeští bratři - nástupníci Ochranova v dnešní době. (Skóre: 1)
Vložil: Syntezator v Úterý, 07. listopad 2023 @ 14:04:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tak důležité je respektovat vůli zemřelého a s jeho mrtvolou zacházet tak, jak si přál, přála. Pokud to ta paní takto chtěla, je to v pořádku. Pokud chtěla českobratrskou variantu pohřbu, je to v pořádku, že to pozůstalí, rodina respektovali. Nejhorší, co by se mohlo stát, kdyby její mrtvolu ukradli katolíci a začali nad ní dělat ty své kejkle. Ona chtěla, aby nad její mrtvolou dělali protestantské kejkle, ne katolické. 


Při čtení tohoto článku jsem si uvědomil, že budu muset přežít všechny členy rodiny, aby se mi posmrtně nepřihodily nad mojí mrtvolou ty pobožně esoterické šílenosti. Nebo si sepíšu nějakou poslední vůli. Ale moje rodina je dost pobožná, nevím, zda by to respektovali. Mám obavu, že bych i po smrti musel poslouchat ty fejky a neměl bych klid ani jako mrtvý. 

Je nějaká možnost, jak si zajistit, aby po smrti nebyla moje mrtvola zneužita pobožnými příbuznými, pozůstalými k jejich úchylným rituálům? Katolické i protestantské pohřby považuji za esotericko nekrofilní úchylárnu. Mně je úplně jedno, zda moje tělo spálí nebo zakopou. Ale nesmí nad ním říkat ty pobožné žvásty. Nezasloužím si další ponižování i po smrti. 

Docela jsi mě vyděsil. Jestli mi nedají pokoj ani po smrti, tak to je fiasko. To bych radši někde skočil na moři do vody, aby moje tělo radši sežrali žraloci, než aby ho zneužili posmrtně katoličtí faráři nebo letniční pastorové. Ty vole, to fakt ne. Představa, že nad mojí mrtvolou pronáší své fejky ten prolhaný čobol Barkoci nebo slizouni typu Halík, Vácha, tak bych se radši nějak nepozorovaně vypařil nebo nechal sežrat ptáky. Re: Čeští bratři - nástupníci Ochranova v dnešní době. (Skóre: 1)
Vložil: rosmano v Úterý, 07. listopad 2023 @ 16:51:26 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Stando, jen tak na okraj - 
  nástupníci Ochranova jsou spíš Moravští bratři, ne ?

Že by ČCE měla něco s Ochranovem - to mě ještě nenapadlo. Ale možná se pletu.Re: Čeští bratři - nástupníci Ochranova v dnešní době. (Skóre: 1)
Vložil: martino v Úterý, 07. listopad 2023 @ 18:51:44 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím, že sekta která má pár stovek členů je mrtvou větví na kměni kterým je Kristus. Nemají Krista, ale jen jeho háv, tedy jen lidskou teorii do které oblékají svá srdce. O této sektě platí jako o ostatních sektách lidmi založenými, že jejich hříhy je odcizili od Boha a oni sami sebe uzavřeli do hrobu. 
Re: Čeští bratři - nástupníci Ochranova v dnešní době. (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 08. listopad 2023 @ 05:14:26 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/

Když pohřbíváme my, modlíme se a žehnáme mrtvé tělo v rakvi, loučíme se se zemřelým a odevzdáváme tak tělo zemřelého do hrobu a jeho duši Bohu. Modlíme se za zemřelého, dáváme si do pořádku vztahy s ním. Odpouštíme mu, kdyby nám třeba i nevědomky ublížil. 


  A není Stando škoda, že to děláte až po smrti?

  Nebylo by třeba lepší, kdyby ten zemřelý vydal své tělo, tělo, duši i srdce Bohu za jeho života, aby patřil Bohu už za života?

  Nebylo by třeba lepší dát do pořádku vztahy s člověkem, který zemřel, už za života, odpustit mu už za života? 


  Tak to děláme my - vydáváme Bohu život, celý život. 

  Čím dříve, tím lépe. 

  Nejlépe už jako děti, celkem dobře je v mládí. Ale jsou i lidé, co Bohu vydají život ve středním věku, stává se, že i ve stáří. Ale hlavně za života - kdy má ještě možnost zažít spasení. 

  Odpouštíme lidem, tak, jak Bůh odpustil nám. Dáváme do pořádku životy v tom, co bylo zkažené, ztracené. Dřív, než přijde smrt těla, než bude pozdě.

  Toník
Re: Čeští bratři - nástupníci Ochranova v dnešní době. (Skóre: 1)
Vložil: martino v Čtvrtek, 09. listopad 2023 @ 09:33:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To je vážně k popukání když "křesťané" ani neví co je ta sekta Čeští bratři zač, viz. diskuse, oko, cizinec, D42 atd...Re: Čeští bratři - nástupníci Ochranova v dnešní době. (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Čtvrtek, 09. listopad 2023 @ 13:51:59 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ještě pro zajímavost, Stando - psal jsi tu kdysi, že jsi nikdy nebyl v žádné církvi, jen v ŘKC. 

  Tohle byla tedy tvoje první návštěva někde mimo ŘKC, nebo jsi byl ještě někde jinde?

  ToníkStránka vygenerována za: 0.70 sekundy