Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zbyšek.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16667, komentáře < 7 dní: 249, komentářů celkem: 430650, adminů: 60, uživatelů: 5254  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 107 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

milan333
rosmano
oko
mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
117059778
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: BOŽÍ STAVBA - dům a město
Vloženo Neděle, 21. leden 2024 @ 14:21:24 CET Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal Willy

Boží prioritou je budování Boží stavby.

Když Pavel mluví o církvi, píše o ní Timoteovi, že je to dům Boha živého. Když píše Efezským, říká, že roste ve svatou svatyni v Pánu a že v Kristu jsme všichni spolu budováni v Boží příbytek v Duchu. Vzhledem k tomu, že Bůh je Duch a Jeho příbytek je budován v Duchu, jedná se tedy o duchovní stavbu, nikoli o fyzickou.

Budování Jeruzaléma a chrámu v Jeruzalémě ve starozákonní době má svůj duchovní význam. Například kameny na stavbu chrámu byly na stavbu přiváženy opracované jinde tak, aby se jen umístily na určené místo a spojeny nebyly maltou, ale zlatem. To znamená, že tím, co je spojovalo a díky čemuž stavba držela pohromadě, byl Bůh. Dnes víme, že dnešní Boží chrám - církev drží pohromadě a je budován poutem lásky, jak je psáno: "Láska buduje."

A jak budování probíhá? Jelikož jde o živou stavbu z živých kamenů, probíhá ŽIVOTEM. A tím životem je Bůh v Kristu, který je úhelným kamenem a základem církve, domu živého Boha. Na Kristu, Základu a na základu apoštolů a proroků, v Kristu, Úhelném kameni je budována celá stavba, v Kristu spojena dohromady, roste ve svatou svatyni v Pánu. V Něm, jak už bylo řečeno, jsme my všichni budováni v Boží příbytek v Duchu.
Na jiném místě Pavel píše, že musíme dávat pozor, jak a z čeho, z jakého materiálu na Kristu, Základu stavíme. Je trojí materiál ve dvou kategoriích:

1. nehořlavé - zlato, stříbro, drahé kameny > Bůh Otec, Syn a Duch
2. hořlavé - dřevo, seno, sláma > člověk, jeho přirozenost, povaha, jeho možnosti a schopnosti

Až se budeme muset ukázat před soudnou stolicí Kristovou, ten den se v ohni zjeví a oheň vyzkouší dílo každého. Komu dílo zůstane, dostane odměnu; komu shoří, utrpí škodu. Z tohoto důvodu je Boží milost, že máme možnost nechat tento oheň působit již nyní - oheň zkoušek a oheň soudu. Co obstojí, to zůstane, co shoří, co je ohněm odstraněno, je v náš prospěch. Je lepší, když necháme oheň působit nyní, než aby nám dílo shořelo v ten den.

Podívejme se na Boží svaté město, Nový Jeruzalém. Celé město je ze zlata, čistého jako průhledné sklo > Bůh Otec, 12 bran z perel > Syn (perla zraněná zrnkem písku, obaleného Jeho živoucí šťávou, aby Jej nezraňovala + dveře, brána do města), hradba z drahého kamene jaspisu, čirého jako průzračný křišťál + 12 drahých kamenů jako základy hradby - proměňující dílo Ducha Svatého. Spolu s tím je třeba zmínit, že na 12 branách jsou jména 12 kmenů synů Izraele a na 12 drahých kamenech v základech hradby 12 jmen 12 Beránkových apoštolů.
Město je zároveň chotí Beránkovou - v hebrejštině je jméno Jeruzalém ženského rodu a jeho chrámem, svatyní je Pán Bůh Všemohoucí a Beránek.
Městu, jež vyhlížel už náš praotec víry Abraham, je dán vznik svatbou Beránka, Krista s Jeho Nevěstou, které se blíží a Milénium, nadcházející věk a tisícileté Království nebes na zemi je svatebním dnem, kdy se z Nevěsty stane Choť, Manželka Beránkova.

Vidíme, že materiály, z nichž je postaven Boží dům i Boží svaté město jsou tytéž, jen stříbro, které představuje vykoupení, je nahrazeno perlami, branami, jimiž se vstupuje do města díky vykoupení, které už proběhlo, Tak je defacto Nový Jeruzalém rozšířením a zvětšením domu Božího v město.

Celé město je vlastně "obrovská velesvatyně" - viz rozměry 12000 stádií délka, šířka, výška - v níž přebývá Bůh. Nicméně poněvadž Bůh je Duch, město je duchovní, nikoli fyzické. Obraz, který ukázal anděli Janovi, má tedy duchovní význam a není popisem fyzického města, jak se mnozí domnívají.

Podle dalšího zjevení je alegoricky coby horní nebeský Jeruzalém přirovnáván k Sáře, jejíž děti jsou svobodné a také matkou nás všech - na rozdíl od nynějšího Jeruzaléma, přirovnaného k Hagar, otrokyni, který je v otroctví.

Nový Jeruzalém je cílem veškerého Božího konání a budování obzvlášť jako završení Božího budování Boží stavby coby Božího vzájemného příbytku nového univerzálního manželského páru na věčnost, v němž je jeden trojjediný Bůh Manželem a jeden nový souhrnný trojdílný člověk (Boží lid) Manželkou. Tož tak.


"BOŽÍ STAVBA - dům a město" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: BOŽÍ STAVBA - dům a město (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 22. leden 2024 @ 08:54:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Budovat se v Boží příbytek já rozumím v trochu jiné rovině; skrze modlitby, skrze život v církvi buduji své srdce do větší šíře, aby bylo schopno více milovat. Životem s Bohem svolávám na sebe, na své blízké i na dílo svého života neustále Boží požehnání.

Neustále na nás "prší" Boží požehnání. (Když na chvilku ustane, pak je nám v životě "ouvej").

Lidskému srdci pak rozumím jako nádobě, která toto Boží požehnání zachycuje. Každý člověk si nabírá od Boha do velikosti prostoru svého srdce. Když má srdce velikosti náprstku, nabere si málo a víc už není schopen. Když ale zbuduje své srdce do velikosti plaveckého bazénu - pak je to už o čemsi úplně jiném!

A jak své srdce budovat? Jak zvětšit jeho velikost? 

Životem s Bohem skrze skutky lásky k bližním, pravidelnými modlitbami (a my, katolíci, také častým přijímáním svátostí).


Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy