Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zbyšek.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16667, komentáře < 7 dní: 248, komentářů celkem: 430649, adminů: 60, uživatelů: 5254  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 123 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

milan333
rosmano
oko
mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
117059684
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: DUŠE ČLOVĚKA - K ČEMU JE?
Vloženo Čtvrtek, 15. únor 2024 @ 07:53:55 CET Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal Willy

Lidskou duši stvořil Bůh při stvoření Adama, když do těla z červené hlíny, do jeho chřípí vdechl dech života, což lidský duch a člověk se stal živou duší.


Duše sestává ze tří částí, složek - mysl, vůle a city. Původně měla duše sloužit Bohu k tomu, že podřízena Bohu, jako Duchu v duchu člověka měla být životem tělu, které by vykonávalo Boží vůli na zemi. 
Víme, co se stalo, člověk padl, jeho duch byl a nadále je mrtvý a tak duše začala místo Bohu sloužit tělu a hříchu. Když se naplnil čas, přišel Ježíš jako poslední Adam, coby Pán z nebe, který se stal ve vzkříšení Duchem oživujícím a jako takový žije v našem duchu, aby jej oživil a obnovil tak spojení s Bohem a člověk znovu patřící Bohu mohl sloužit Bohu podle původního Božího záměru.

Můžeme použít biblickou ilustraci Hrnčíře a nádoby, kterou "vyrobil" Bůh k tomu, aby byl jejím obsahem - v daném případě Životem, jímž měl člověk žít. To by se bylo bývalo stalo, kdyby člověk pojedl ze stromu života uprostřed zahrady, což se však nestalo.

Když přišel Pán Ježíš Kristus, aby zemřel a vstal z mrtvých, obnovil ducha člověka, začal pracovat na proměně duše a to nejprve obnovou mysli. K tomu je nezbytně třeba spolupráce a součinnost člověka. Bible říká, že cílem naší víry je spása naší duše. 
Je-li obnovena mysl člověka, kterou následují vůle a city, může Bůh člověka začít používat k tomu, k čemu jej stvořil, tj. ke svému vyjádření a zastoupení v Boží vládě nad zemí. Bůh nechtěl a nechce vládnout na zemi sám a přímo, proto stvořil člověka, aby panovali nade vším živým.

Boží vláda bude obnovena ustanovením Království nebes na zemi Synem člověka při Jeho druhém příchodu z nebe na zem, kdy také nebude vládnout sám, ale se svými spolukráli, věrnými svatými, kteří zvítězili nad světem, nad hříchem, nad nepřítelem, a kteří žili v Království nebes už během svého života na zemi, připravujíc se tak na vládnutí v budoucím věku - v Miléniu.

"DUŠE ČLOVĚKA - K ČEMU JE?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 63 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: DUŠE ČLOVĚKA - K ČEMU JE? (Skóre: 1)
Vložil: Syntezator v Čtvrtek, 15. únor 2024 @ 08:52:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hm, to je ovšem strašná pověrčivost. Když věda ví, že myšlení, vůle, city se odehrávají v mozku a vy svým dětem říkáte věci, co jsou v rozporu s vědou, v rozporu se školstvím a říkáte jim doma takové zpátečnické a pavědecké pověry, tak svým dětem ubližujete. Pokud svým dětem říkáte, že se myšlení odehrává mimo mozek, v jakési virtuální nehmotné duši a že v té virtuální nehmotné duši je mysl, vůle a city, tak ta děcka przníte. To není sranda. Ta děcka budou mít handicap, pokud vám jako rodičům věří. 

Něco jiného říct svým dětem, že nevíme, jak vznikl velký třesk a život a že ho možná někdo stvořil. Nebo že Ježíš kázal některé dobré věci. To je v pořádku. 

Ale motat děckám hlavy tím, že se myšlení odehrává ve vymyšlené fantaskní duši - to je prznění děcek. Re: DUŠE ČLOVĚKA - K ČEMU JE? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Čtvrtek, 15. únor 2024 @ 09:24:16 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
My, katolíci, rozumíme antropologii člověka odlišně:

Člověk, jako jediný z tvorů, byl stvořen Bohem k bytí jak ve světě hmotném, tak i ve světě duchovním. Bůh tak postavil člověka  v jeho bytí přímo na hranici těchto dvou světů a člověk může svými skutky zasahovat do obou z nich.

1.) lidské tělo (porušené hříchem, smrtelné) - hmotná část člověka v interakci s okolním hmotným světem, který člověk spravuje a přetváří.

2.) Lidská nesmrtelná duše - lidský duch - svým původem z Božího dechu (hebr. ruach) je nesmrtelná ve svém trvání (v prosté existenci). 
Život i smrt této duše (nikoli co do délky  jejího trvání, ale do kvality jejího bytí) se odvíjí od jejího napojení či nenapojení na Boha .

Např. zlí duchové  jsou už ve stavu duchovní smrti a přesto mohou škodit lidem.

Mysl člověka, jeho vůle ani city nesouvisí už nijak s antropologií samotného člověka - nejsou přímo součástí bytosti člověka, jsou až  projevy jeho osobnosti.

Člověk je jenom nesmrtelnou duší ve smrtelném těle a zůstává před Bohem pořád úplným člověkem, i když jeho mysl, city a vůle nevykazují žádné známky činnosti (např. v kómatickém stavu).

Proto Bible rozlišuje člověka takto "dichotomicky" - na tělo a lidskou duši. Nic víc.

(Mt 10,28)
A nebojte se těch, kdo zabíjejí tělo, ale duši zabít nemohou. Raději se bojte toho, kdo může i duši i tělo zahubit v Gehenně.


Jenom v jednom případě použil apoštol Pavel v listu Tesalonickým (Řekům) rozdělení člověka trichotomicky podle způsobu řeckéh filosofie:
(1 Tes 5,23)
Ať sám Bůh pokoje vás plně posvětí a ať celá vaše bytost, duch, duše i tělo, se bez úhony uchová k příchodu našeho Pána Ježíše Krista.

I toto je naprosto v pořádku, protože apoštol jim tímto přeje, aby prospívali nejenom antropologicky (přežívali v těle), ale aby prospívali i duchovně a intelektuálně podle Boží vůle. Člověk je totiž Bohem určen nejenom k prostému bytí, ale také k přinášení ovoce života. A to nejde bez používání rozumu. citů a vůle.
Re: DUŠE ČLOVĚKA - K ČEMU JE? (Skóre: 1)
Vložil: mikim v Sobota, 17. únor 2024 @ 09:56:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Žádné království nebes na zemi nebude a je psáno, že Syn člověka se při jeho 2 příchodu země ani nedotkne tedy nesestoupí na zem, ale bude nad zemi čekat až andělé posbírají ty, kteří budou spasení a pak se poletí na novou zem. Re: DUŠE ČLOVĚKA - K ČEMU JE? (Skóre: 1)
Vložil: mikim v Sobota, 17. únor 2024 @ 12:41:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Duch + tělo = duše podle Bible. Když Bible mluvi o duši vždy to znamená celou lidskou bytost.

CEP Ekumenický překlad, 1979
Gen 46:26: "Celkový počet těch, kdo vstoupili do Egypta s Jákobem, z jehož beder vzešli, byl šedesát šest duší, kromě žen Jákobových synů."
Stránka vygenerována za: 0.42 sekundy